Znani, ale przegrani. Kto nie zdobył mandatu

1 miesiąc temu
Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Jamka, Andrzej Mochoń, Anna Żmudzińska, Janusz Koza, Arkadiusz Kubiec – Fot. Radio Kielce

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zdecydowali kto będzie reprezentował ich interesy przez najbliższe kilka lat na forum sejmiku. W gronie 30 radnych są doświadczeni samorządowcy, a także debiutanci, ale zabrakło wielu rozpoznawalnych i znanych twarzy.

Jednym z kandydatów, któremu się nie poszczęściło jest Arkadiusz Kubiec. Był numerem 1 w okręgu kieleckim z listy Trzeciej Drogi, która w sejmiku zdobyła w sumie 7 mandatów. Arkadiusz Kubiec to wieloletni samorządowiec związany w przeszłości z Kielcami, a w tej chwili z gminą Górno. Zdobył ponad 4,2 tys. głosów. Przekonuje, iż jest daleki od poczucia porażki. Dodaje, iż Trzecia Droga wystawiła mocną listę, na której znaleźli się doświadczeni samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele świata nauki.

– Za porażkę tego nie uznaję, gdyż uzyskaliśmy wspaniały wynik, przeszło 21 proc. w województwie świętokrzyskim, który jest jednym z najwyższych jeżeli chodzi o ogólnopolskie osiągnięcia Trzeciej Drogi w wyborach samorządowych. Kompletnie nie widzę tego jako niepowodzenia. Moim zdaniem, ostateczny rezultat bardzo dobrze wróży nam na przyszłość – komentuje. – Jestem zdania, iż ponad 4 tys. głosów, które na mnie oddano to wynik godny uznania. Motywuje mnie to do dalszej pracy i daje nadzieję na to, iż w następnych wyborach będzie jeszcze lepiej – podkreśla Arkadiusz Kubiec.

Fot. Radio Kielce

Mimo braku mandatu, równie optymistycznie swój wynik ocenia Andrzej Mochoń, obecny prezes Targów Kielce, który do sejmiku kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej. W rozmowie z Radiem Kielce wyjaśnia, iż start w wyborach był dla niego ciekawym doświadczeniem, a cel jaki sobie postawił, czyli zwrócenie uwagi na znaczenie Targów Kielce dla rozwoju miasta, został osiągnięty.

– Mimo, iż się nie dostałem do sejmiku, to nie żałuję. Uważam, iż dzięki tej kampanii świadomość tego, jak bardzo Targi są ważne dla województwa wzrosła. Podkreślali to w zasadzie wszyscy kandydaci walczący o urząd prezydenta Kielc. Był to jeden z wiodących tematów tej kampanii. Jestem z tego zadowolony. Staram się też znaleźć plusy. Z jednej strony pomogłem liście Koalicji Obywatelskiej, z której kandydowałem. Z drugiej będę miał więcej czasu, bo w każdym miesiącu zyskam dodatkowy dzień, którego nie będę musiał poświęcać na działalność radnego – stwierdza.

Andrzej Mochoń podkreśla, iż w żadnym wypadku nie oceniłby swojego startu w wyborach jako porażki. Zauważa przy tym, iż jego wynik, czyli niemal 7,4 tys. głosów, był jednym z najlepszych uzyskanych przez kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

– Sądzę, iż te 7,4 tys. osób to nie są przypadkowi ludzie, którzy głosowali na mnie, bo miałem wysoką pozycję lub dlatego, iż zobaczyli mój plakat na każdym możliwym słupie albo płocie. Nie traktowałem udziału w wyborach samorządowych w kategoriach kariery. Myślałem, iż będę mógł jakoś podzielić się swoim doświadczeniem. Nie będzie mi to jednak dane, więc przechodzę na tym faktem do porządku dziennego. Nie mam z tym problemu – stwierdza.

Przypomnijmy, iż niekwestionowanym zwycięzcą wyborów do sejmiku jest PiS. Kandydaci tego komitetu zdobyli 16 mandatów, co w tej chwili pozwala im na samodzielne rządy. Kolejne 7 mandatów przypadło Trzeciej Drodze. Z kolei Koalicja Obywatelska uzyskała 6 mandatów. Stawkę zamyka jeden mandat uzyskany przez komitet Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Pośród przegranych nie brakuje też dotychczasowych radnych sejmiku. To m.in.: Tomasz Jamka, który w tej kadencji był członkiem zarządu województwa, a także Rafał Nowak, który za rządów PiS pełnił funkcję zastępcy ówczesnego wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. Bez mandatu jest również Janusz Koza, obecny prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, który w poprzedniej kadencji do sejmiku dostał się z listy PiS. W tych wyborach ubiegał się o reelekcję startując z listy Trzeciej Drogi.

Do sejmiku nie dostali się także kandydaci, którzy do tej pory byli związani lub w przeszłości pracowali w miejskich instytucjach w Kielcach pod rządami Bogdana Wenty. Jest to m.in. były rzecznik prasowy włodarza Kielc, Tomasz Porębski, który kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej. To też kandydujący z list Trzeciej Drogi: Jarosław Bukowski – do niedawna miejski radny, a w tej chwili dyrektor Domu Środowisk Twórczych w Kielcach, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Anna Żmudzińska czy Augustyna Nowacka, która do listopada ubiegłego roku pełniła funkcję dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. Co więcej, w tej kadencji w sejmiku województwa świętokrzyskiego zabraknie przedstawicieli Nowej Lewicy.


WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Agata Wojda zapowiada wsparcie dla dzieci z problemami psychicznymi

2024-04-09

Przebudowa struktur Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji ma zwiększyć wsparcie dla młodzieży znajdującej się w kryzysie psychicznym.

Aż 11 nowych radnych w sejmiku województwa

2024-04-09

Aż 11 nowych radnych zasiądzie w tej kadencji sejmiku województwa.

Maciej Bursztein jest zadowolony z wyniku wyborczego, ale jeszcze nie wie na kogo zagłosuje

2024-04-09

Agata Wojda (KO), czy Marcin Stępniewski (PiS)? Decyzja o tym, kto zostanie prezydentem Kielc zapadnie 21 kwietnia. Jak zagłosuje Maciej...

Wybory samorządowe 2024. Gdzie będzie druga tura wyborów?

2024-04-09

21 kwietnia w 28 świętokrzyskich miastach i gminach odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Wyłoni ona prezydentów, burmistrzów i wójtów...

Druga tura w Piekoszowie. Po raz kolejny z tymi samymi kandydatami

2024-04-08

W Piekoszowie będzie druga tura. W walce o fotel burmistrza podkieleckiej gminy wystartowało czworo kandydatów.

Pokaż więcej
Idź do oryginalnego materiału