Znamy termin zaprzysiężenia Nawrockiego. Marszałek Sejmu nie ma wątpliwości!

10 godzin temu

Na politycznej scenie zapadła decyzja, która może okazać się kluczowa dla dalszego rozwoju wydarzeń. W centrum uwagi znalazł się marszałek Sejmu, który w obliczu napiętej sytuacji podjął konkretne działania. Choć pojawiły się głosy sprzeciwu i wątpliwości, on sam przekonuje, iż kieruje się odpowiedzialnością i interesem państwa.

Fot. Warszawa w Pigułce

Hołownia wyznacza datę zaprzysiężenia. Zgromadzenie Narodowe zbierze się 6 sierpnia

Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką 6 sierpnia o godzinie 10 – poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Decyzja zapadła dzień po kontrowersyjnym orzeczeniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, którego status budzi poważne zastrzeżenia w środowisku prawniczym.

Zaprzysiężenie mimo wątpliwości

Mimo licznych głosów kwestionujących legalność decyzji SN, Hołownia ogłosił, iż Zgromadzenie Narodowe odbędzie się zgodnie z planem. Jak podkreślił, wybory prezydenckie korzystają z domniemania ważności, a ich wynik został potwierdzony przez Państwową Komisję Wyborczą. – To ja byłem jedynym politykiem, który próbował uprzedzić ten problem – zaznaczył marszałek, odnosząc się do zawetowanej w styczniu tzw. ustawy incydentalnej, która miała wprowadzić nowe zasady stwierdzania ważności wyborów.

Brak ustawy, brak rozwiązań

Hołownia skrytykował również brak inicjatyw legislacyjnych ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie regulacji statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Jak dodał, do jego biura nie trafił żaden projekt ustawy w tej sprawie. – Cały proces wyborczy toczy się w kontekście, z którym nikt nie miał ochoty, pomysłu ani odwagi się zmierzyć – powiedział w Sejmie.

Eksperci ostrzegają

Decyzja marszałka nie kończy dyskusji. Dr Maciej Pach z UJ stwierdził, iż Hołownia powinien tymczasowo przejąć obowiązki głowy państwa, ze względu na niepewność co do legalności uchwały SN. Sam Hołownia podkreśla jednak, iż nieprawidłowości wyborcze są skandalem, ale nie unieważniają całego procesu.

„Bezpieczniki” dla demokracji

Marszałek zapowiedział też potrzebę zmian systemowych, które pozwolą uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. – Musimy zamontować w systemie bezpieczniki – podkreślił, dodając, iż choćby gdyby wybory wygrał inny kandydat, spór o legalność Izby Kontroli i tak by się pojawił.

Ciągłość państwa priorytetem

Hołownia zaznaczył, iż jego decyzja podyktowana jest odpowiedzialnością za państwo i koniecznością zapewnienia ciągłości władzy w niespokojnych czasach. Zgromadzenie Narodowe zbierze się 6 sierpnia i – mimo kontrowersji – planowane jest uroczyste zaprzysiężenie Karola Nawrockiego jako nowego Prezydenta RP.

Idź do oryginalnego materiału