Zmiany w 800+ od 1 stycznia. Trzeba wziąć je pod uwagę planując ferie zimowe

5 dni temu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił harmonogram wypłat świadczenia 800 plus na styczeń 2025 roku. Jak informuje ZUS, ze względu na dni wolne niektóre wypłaty zostaną przyspieszone, co szczególnie powinni wziąć pod uwagę rodzice planujący sfinansować ferie zimowe z tych środków.

Fot. Shutterstock

Nowe terminy wypłat

Choć standardowo świadczenie wypłacane jest w dziesięciu terminach (2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. lub 22. dnia miesiąca), w styczniu harmonogram ulegnie zmianie. Pierwsze przelewy rodzice otrzymają jeszcze 31 grudnia – dotyczy to osób, które normalnie otrzymywałyby świadczenie 2 stycznia. Kolejne wypłaty zaplanowano na 3 stycznia, 8-9 stycznia, 14-17 stycznia oraz 21 stycznia.

Dodatkowa wypłata pod koniec miesiąca obejmie również osoby, które standardowo otrzymałyby przelew 2 lutego. ZUS przypomina, iż podane terminy to najpóźniejsze daty wpływu środków – przelewy mogą pojawić się na kontach wcześniej.

Ważne terminy dla nowego okresu świadczeniowego

Obecny okres świadczeniowy kończy się 31 maja 2025 roku, jednak już od 1 lutego 2025 roku będzie można składać wnioski na nowy okres. Dokumenty można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS, aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

ZUS podkreśla, iż aby zachować ciągłość wypłat, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia. Osoby, które złożą dokumenty do 31 maja 2025 roku, otrzymają wyrównanie za czerwiec dopiero w lipcu. Przy późniejszym złożeniu wniosku świadczenie będzie przysługiwało tylko od miesiąca złożenia dokumentów, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Przykładowo, przy złożeniu wniosku do końca sierpnia 2025 roku, w październiku zostanie wypłacone świadczenie za trzy miesiące (sierpień, wrzesień i październik), ale przepadnie wypłata za czerwiec i lipiec.

800 plus z obowiązkiem

Od września pobieranie świadczenia 800 plus wiąże się z obowiązkiem szkolnym. Kilkadziesiąt tysięcy osób zrezygnowało ze świadczenia. Ci, którzy pobierają je pomimo niedopełnienia obowiązku robią to na własne ryzyko i narażają się na konsekwencje karne i przymus zwrócenia środków. Już w połowie roku mogą ruszyć kontrole świadczeń.

Idź do oryginalnego materiału