Zmiana podstawy programowej może prowadzić do ograniczenia zatrudnienia choćby 10 tysięcy nauczycieli.
Według informacji z Portalu Samorządowego, rozporządzenie Ministra Edukacji dotyczące ramowych planów nauczania w szkołach publicznych może wejść w życie jeszcze w maju. Minister Barbara Nowacka przeprowadziła konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania do 2 maja. Jednakże, z uwagi na brak zgody związków zawodowych na proponowane sposoby likwidacji przedmiotu „Historia i teraźniejszość”, konsultacje prawdopodobnie zostaną przedłużone.
Projekt ministra zakłada, oprócz wprowadzenia obowiązkowego nauczania udzielania pierwszej pomocy, rezygnację z realizacji przedmiotu „Historia i teraźniejszość” w liceach ogólnokształcących, technikach oraz szkołach branżowych I stopnia (w tym LO dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarne i zaoczne) od roku szkolnego 2024/2025. Zamiast tego, ma być wprowadzony nowy przedmiot poświęcony edukacji obywatelskiej, realizowany od roku szkolnego 2025/2026, nie wcześniej niż od klasy II.
Związkowcy są zdania, iż te rozwiązania oraz zmniejszona liczba uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025 spowodują zwolnienia części nauczycieli przedmiotu „Historia i teraźniejszość”.
Według dokumentu „Ocena Skutków Regulacji” Ministerstwa Edukacji, ta zmiana dotknie około 4615 nauczycieli LO, 3155 nauczycieli techników oraz 1786 nauczycieli w szkołach branżowych I stopnia. Razem z nauczycielami pracującymi w szkołach dla dorosłych, liczba ta wynosi niemal 10 tysięcy osób.
Zauważono przy tym, iż zmiana w zakresie przedmiotu HiT będzie skutkowała:
– wygaszaniem umów nauczycieli zatrudnionych na czas określony bez możliwości kontynuacji zatrudnienia;
– rozwiązaniem stosunku pracy z nauczycielami zatrudnionymi na podstawie umów na czas nieokreślony i konieczności wypłaty odprawy (3-miesięcznej albo 6-miesięcznej – dla nauczyciela mianowanego) lub przebywania nauczycieli przez 6 miesięcy w stanie nieczynnym;
– ograniczenia zatrudnienia nauczycieli do wymiaru nie niższego niż pół obowiązkowego wymiaru zatrudnienia;
– uzupełnianie zatrudnienia w innej szkole do wymiaru nie wyższego niż pół obowiązkowego wymiaru zatrudnienia.
Związek Nauczycielstwa Polskiego złożył Ministerstwu Edukacji Narodowej pismo, w którym zaznaczył, iż planowana likwidacja przedmiotu „Historia i teraźniejszość” (HiT), który w tej chwili zajmuje 2 godziny lekcyjne w klasach pierwszych, skutkować będzie brakiem tego przedmiotu oraz edukacji obywatelskiej w roku szkolnym 2024/2025. To z kolei istotnie wpłynie na sytuację zawodową nauczycieli.
Podkreślono także, iż projekt rozporządzenia ma zostać podpisany w czerwcu i wejść w życie 1 września 2024 roku. Jednakże, termin ruchu służbowego w oświacie upływa 31 maja, co oznacza, iż do tego czasu nauczyciel musi być poinformowany o ewentualnym zmniejszeniu etatu lub choćby o wypowiedzeniu umowy.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
More here:
Zmiana podstawy progamowej może mieć ogromny wpływ na redukcję zatrudnienia w szkołach