

Rada Ministrów przyjęła projekt Ministerstwa Pracy, który zakłada, iż od 1 stycznia 2026 roku okresy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz pracy na podstawie umów cywilnoprawnych będą wliczane do stażu pracy.
To fundamentalna zmiana, która – jak podkreśla resort – ma zlikwidować dyskryminację osób, które przez lata były „wypychanie” na samozatrudnienie lub umowy zlecenia, często bez możliwości wyboru etatu.
– Wiele osób nie miało możliwości wyboru tradycyjnej formy zatrudnienia, a mimo to przez lata uczciwie pracowało. Nie powinny być z tego powodu pozbawione praw pracowniczych – argumentuje Ministerstwo Pracy.
Zmiany będą miały realny wpływ na dostęp do:
- dłuższego urlopu wypoczynkowego,
- nagród jubileuszowych,
- awansów i stanowisk, na których wymagane jest doświadczenie zawodowe.
Do stażu pracy wliczane będą m.in.:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz współpracy przy niej,
- praca na podstawie umów zlecenia, o świadczenie usług i agencyjnych,
- członkostwo w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz spółdzielniach kółek rolniczych,
- zagraniczna działalność zarobkowa (inna niż etat),
- okres zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem – jeżeli odprowadzano składki emerytalne i rentowe.
Okresy te będą potwierdzane na podstawie dokumentacji z ZUS-u.
Wejście w życie przepisów przewidziano na 1 stycznia 2026 r. – Ministerstwo zaznacza, iż długie vacatio legis ma dać pracodawcom czas na przeliczenie stażu pracy pracowników, dostosowanie przepisów wewnętrznych i zabezpieczenie środków finansowych na nowe uprawnienia.
mat