Zjazd delegatów TSKN w Kędzierzynie-Koźlu. Mniejszość apeluje o udział w wyborach prezydenckich

4 godzin temu

Zjazd delegatów TSKN rozpoczą się o godzinie 10.00 tradycyjnym odśpiewaniem „Oberschlesienlied”. W obradach uczestniczyło 88 spośród 150 uprawnionych delegatów.

– W tym roku obchodzimy 35-lecie TSKN. Młodzież z BJDM mogłaby więc powiedzieć – teraz to już naprawdę dorośliście, bo ich członkostwo zwyczajne kończy się w wieku 35 lat – mówił przewodniczący TSKN Rafał Bartek.

Jak stwierdził, 35 lat temu przedstawiciele mniejszości często musieli walczyć o rzeczy fundamentalne: dostęp do języka, dostęp do kultury, możliwość kultywowania własnych tradycji i historii.

– Dziś często walczymy o szczegóły, a to bywa trudniejsze. Potrzebujemy dobrych, zaangażowanych nauczycieli, ale też działaczy DFK, bo potrzebujemy multiplikatorów naszych wartości, naszej tradycji, języka i kultury. Musimy być świadomi, iż w zglobalizowanym świecie kultury mniejszości są tym, co robi różnicę i za czym tęskni wielu ludzi – mówił przewodniczący TSKN.

Zjazd delegatów TSKN. Jednogłośne absolutorium

Delegaci wysłuchali podsumowań wyborów parlamentarnych i samorządowych i samorządowych. Jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi oraz przegłosowali plan pracy na rok 2025.

Głosowano również wniosek Johanna Lenorta o wykluczenie z członkostwa w TSKN 9 członków zarządu, którzy podjęli decyzję o zawarciu porozumienia i przystąpienia do wyborów samorządowych w ramach komitetu Śląskich Samorządowców. Wniosek ten został jednogłośnie odrzucony przez delegatów.

W tym roku TSKN zaprosił delegatów już dzień wcześniej, by podczas kongresu w grupach roboczych przedyskutować tematy: Mniejszość niemiecka jako wartość regionu, edukacja mniejszości niemieckiej w Polsce, młodzież MN.

– Niektórzy z nas są na naszym kongresie od wczoraj i jestem wdzięczny za wymianę i impulsy, które zostały wysłane wczoraj wieczorem. Pomimo naszych słabości tu i ówdzie, wyjdziemy z tego kongresu i tego dorocznego spotkania silniejsi, ponieważ wiemy, co musimy zrobić i gdzie musimy wprowadzić ulepszenia. To wspaniała rzecz i dziękuję za to! – mówił o tej inicjatywie Rafał Bartek.

Zjazd delegatów TSKN. Apel przedwyborczy

Delegaci uchwalili apel w sprawie udziału w II turze wyborów prezydenckich.

„Udział członków TSKN w wyborach prezydenckich to wyraz naszej współodpowiedzialności za losy kraju, którego jesteśmy obywatelami. Jesteśmy silni swoją tożsamością, ale równocześnie otwarci na innych” – czytamy w apelu.

I dalej: „Apelujemy do naszych członków i wszystkich mieszkańców regionu o aktywny udział w wyborach prezydenckich. Wybierzmy Prezydenta, który reprezentować będzie wszystkich obywateli Rzeczpospolitej, w tym także tych należących do mniejszości niemieckiej”.

Drugi dokument przyjęty przez zjazd dotyczył odwrócenia negatywnych skutków dyskryminacji językowej oraz budowania pozytywnej atmosfery wokół języka niemieckiego oraz relacji polsko-niemieckich.

22 tysiące płacą składki

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim to największa organizacja mniejszości niemieckiej w Polsce, zrzeszająca ponad 22 000 członków opłacających składki. Działa na terenie województwa opolskiego oraz powiatu lublinieckiego.

Dzięki aktywnemu zaangażowaniu członków, w 2024 roku w ramach 300 kół DFK zrealizowano ponad 800 projektów, w tym 370 w ramach programu „Ożywienie Domów Spotkań”.

Mniejszość podjęła też aktywność dobroczynną. W odpowiedzi na zeszłoroczną powódź Towarzystwo zorganizowało zbiórkę na rzecz poszkodowanych, w ramach której udało się zebrać 81 738,62 zł.

W zjeździe delegatów TSKN wzięli udział również zaproszeni goście: minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, europoseł Andrzej Buła i wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura (jednocześnie delegatka TSKN).

Byli także wicekonsul RFN we Wrocławiu Thorsten Göhler, duszpasterz mniejszości, ks. dr hab. Piotr Tarlinski, a także przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji MN.

Szersza relacja z zebrania rocznego TSKN w czwartek, 29 maja w dodatku „Heimat”.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału