Ostatnio pojawiły się informacje, iż Zielone Świątki, które są jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich, mogą przestać być dniem wolnym od pracy. Sejmowa komisja ds. petycji pozytywnie zaopiniowała wniosek o usunięciu tego święta z listy dni ustawowo wolnych od pracy. Marcin Józefaciuk, poseł z partii KO, jest inicjatorem tej propozycji. Jego zdaniem, Zielone Świątki zawsze przypadają w niedzielę, co czyni ten dzień i tak wolnym od pracy.
Warto zauważyć, iż proponowana zmiana nie powinna istotnie wpłynąć na sytuację pracowników. Sejmowa komisja, która zajmowała się tym wnioskiem, stwierdziła, iż usunięcie Zielonych Świątek z kalendarza dni wolnych nie odbiera pracownikom prawa do dnia wolnego za pracę w niedziele i święta. Ponadto, wymiar czasu pracy pracowników, którzy nie pracują w niedziele, również nie ulegnie zmianie.
Zielone Świątki to święto, które obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy. Jest to święto ruchome, co oznacza, iż data jego obchodzenia zmienia się każdego roku. W 2025 roku Zielone Świątki przypadają na niedzielę, 8 czerwca. To święto upamiętnia wydarzenie opisane w Nowym Testamencie, kiedy to na apostołów zstąpił Duch Święty, nadając im moc głoszenia Ewangelii.
Zielone Świątki są także związane z okresem wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia. Nazwa „Zielone Świątki” wiąże się z soczystą zielenią, która pokrywa wszystko wokół. To właśnie w tym czasie przypada to święto, co podkreśla symbolikę odrodzenia i nowego życia. Z Zielonymi Świątkami związane jest wiele tradycji i zwyczajów, które przetrwały do dziś.
Warto zauważyć, iż w ubiegłym roku dokonano istotnej zmiany w przepisach dotyczących dni wolnych od pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki której Wigilia Bożego Narodzenia została uznana za dzień ustawowo wolny od pracy. Jednak, w celu zrównoważenia tego przywileju, wprowadzono dodatkową niedzielę handlową w grudniu.
W 2025 roku lista dni wolnych od pracy obejmuje:
* Nowy Rok (1 stycznia)
* Trzech Króli (6 stycznia)
* Wielkiego Piątek (28 marca)
* Wielkanoc (31 marca)
* Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia)
* Święto Pracy (1 maja)
* Święto Konstytucji Trzeciego Maja (3 maja)
* Zielone Świątki (8 czerwca)
* Boże Ciało (20 czerwca)
* Wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia)
* Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia)
Ostateczna decyzja dotycząca Zielonych Świątek jeszcze nie została podjęta. Sejmowa komisja zajmująca się petycjami skierowała sprawę do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które ma przygotować projekt ustawy w tej sprawie.
More here:
Zielone Świątki: czy przestaną być dniem wolnym od pracy?