W Gdańsku rozpoczęła się dwudniowa konferencja na Rzecz Obrony Ukrainy. W mieście odbył się już pierwszy protest. Kolejny jest zapowiedziany na późne popołudnie, a organizują go ludzie Grzegorza Brauna. Co do tej pory wydarzyło się w Gdańsku? Konferencja Odbudowy Ukrainy. Tak przemówił premier W Gdańsku ruszyła dwudniowa Konferencja na Rzecz Odbudowy Ukrainy. Do Polski zjechali przywódcy państw wspierających Ukrainę, ministrowie i przedstawiciele firm, które zainteresowane są udziałem w odbudowie tego kraju po wojnie. Impreza odbywa się jednak w cieniu pogarszających się relacji polsko-ukraińskich. Wbrew zapowiedziom, do Gdańska nie przyjechał Wołodymir Zełenski. To reakcja na odebranie mu Orderu Orła Białego przez Karola Nawrockiego. W zastępstwie prezydenta Ukrainy pojawiła się premierka Julia Swyrydenko. „Poprowadzę ukraińską delegację oraz nasze ogólne działania na Konferencji Odbudowy Ukrainy 2026 w Gdańsku” – przekazała we wpisie na X Swyrydenko i dodała, iż że misją delegacji będzie „zabezpieczenie konkretnych porozumień, które wzmocnią zdolności obronne Ukrainy i jej odporność, jednocześnie rozszerzając współpracę gospodarczą z naszymi partneram”. – Oczekujemy podpisania szeregu ważnych umów z międzynarodowymi partnerami, w tym tych mających na celu wzmocnienie ukraińskiego sektora energetycznego – zapowiedziała. Inauguracja imprezy rozpoczęła się dziś o godz. 10:15. Wziął w niej udział m.in. premier Donald Tusk. – Wszyscy stoimy dziś przed wielkim