Zapytaj prawnika

mojgdow.pl 1 dzień temu

Od 2015 roku w około 1500 punktach w całej Polsce, w tym w gminie Gdów, udzielana jest nieodpłatnie pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz prowadzone mediacje. Zainteresowanie tymi usługami systematycznie wzrasta.

Zapytaj prawnika

– Od momentu rozpoczęcia pracy przed dziesięcioma laty widzę, iż coraz więcej osób przychodzi do nas po poradę prawną. Na każdym dyżurze pojawiają się ludzie potrzebujący takiej pomocy – mówi pragnący zachować anonimowość prawnik, udzielający porad w gdowskim Urzędzie Gminy.

Poradę może uzyskać każda osoba, która złoży oświadczenie, iż nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, po złożeniu oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w przeciągu ostatniego roku oraz zaświadczeń, dotyczących pomocy de minimis (jest to kategoria pomocy państwa, udzielanej przedsiębiorcom, która nie musi być zgłaszana do Komisji Europejskiej).

– Z porad mogą skorzystać nie tylko obywa- tele Polski, ale także cudzoziemcy zamieszku- jący nasze terytorium. Trzeba jednak wiedzieć, iż nie udzielamy przedsiębiorcom porad po- datkowych. Składane oświadczenie służy nam głównie w celach statystycznych, nie musi się przedstawiać udokumentowanych dochodów – informuje radca prawny.

Na terenie powiatu wielickiego dyżury realizowane są w kilku miejscach – w Urzędzie Gminy Gdów oraz Kłaj (pomoc prawna i mediacja), w Starostwie Powiatowym w Wieliczce (pomoc prawna, mediacja i poradnictwo obywatelskie), w UG Biskupice w Tomaszkowicach (poradnictwo obywatelskie i mediacja). Każdy może się zapisać na bezpłatną poradę prawną według miejsca zamieszkania, następnie przydzielany jest najbliższy punkt dla danej osoby.

W Urzędzie Gminy Gdów radcy prawni udzielają pomocy z zakresu m.in prawa cywilnego, karnego, spadkowego, rodzinnego, prawa własności, spraw dotyczących odszkodowań i zadośćuczynień. Pomoc może również polegać na sporządzeniu odpowiednich pism, takich jak pozew, wniosek o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

– Sprawy w gminie Gdów najczęściej dotyczą prawa rodzinnego, a dokładniej alimentów i rozwodów, prawa własności rzeczy – zasiedzenia, a także dziedziczenia przez spadek i darowiznę. Nie prowadzimy sprawy od początku do końca, bo nasza pomoc polega na małym wycinku, czyli przekazaniu wiedzy, co dana osoba może zrobić i jakie powinny być kolejne kroki w jej sprawie. Nakreślamy sytuację prawną, a dalej zachęcamy do kontynuowania sprawy z profesjonalistą. Nie możemy być pełnomocnikami z urzędu, a jedynie jesteśmy w stanie napisać wniosek o jego ustanowienie. Mamy także możliwość kontynuowania porady prawnej na kolejnej wizycie, jeżeli sprawa jest na tyle rozległa, iż jedna godzina nie wystarcza – informuje prawnik.

W internecie znaleźć można wiele stron i grup dyskusyjnych z poradami prawnymi, które cieszą się powodzeniem. Niektórzy zainteresowani podejmują próby interpretowania przepisów prawa samodzielnie. Według radcy prawnego z Urzędu Gminy Gdów, w Polsce występuje bardzo niska świadomość prawna. Ludzie często zakładają, iż sami sobie poradzą w prowadzeniu sprawy, ale nie potrafią zweryfikować informacji z internetu i powielają nieprawdziwe informacje, dlatego właśnie potrzebna jest pomoc profesjonalisty. – Język prawny różni się od języka potocznego, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, więc próbują działać sami, a potem trzeba to odkręcać. Sprawy prawne są skomplikowane i wymagają szerszej, obiektywnej oceny. Ludzie narażają się często na utratę uprawnień, bo działają zbyt pochopnie, składają nieodpowiednie pisma. Nagminnie nie pilnują terminów, a potem mają problem. Na przykład przychodzi pani, która podpisała umowę o dzieło z wykonawcą o zrobienie chodnika. Zapłaciła odpowiednią sumę, a chodnik nie został w ogóle wykonany. W umowie o dzieło roszczenia przedawniają się po dwóch latach, a ona chce dochodzić swoich praw dopiero po trzech, kiedy termin na dochodzenie roszczeń upłynął, więc wykonawca może uchylić się od odpowiedzialności, powołując się na przedawnienie. Zachęcamy do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, aby uniknąć takich lub innych poważnych problemów – apeluje radca prawny.

Na poradę prawną można umówić się telefonując pod nr 12 399 98 36 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 lub online poprzez stronę np.ms.gov.pl/zapisy

Dyżury w Urzędzie Gminy Gdów: poniedziałek: 12.30 – 16.30 wtorek: 7.30 – 11.30 środa: 7.30 – 11.30 czwartek: 11.30-15:30

(G.S.)

Idź do oryginalnego materiału