Zamieszanie wokół „Czystego Powietrza”. Nagle można dostać dotację na gaz!

5 godzin temu

Wsparcie dla osób, które zdecydowały się na piec gazowy, wciąż jest możliwe – ale czasu zostało niewiele. Choć unijne przepisy wykluczyły finansowanie urządzeń na paliwa kopalne, rząd przewidział wyjątek dla Polaków, którzy zainwestowali wcześniej. Termin mija już za kilka dni, a stawką są tysiące złotych dopłaty.

Fot. Warszawa w Pigułce

Koniec dopłat do pieców gazowych coraz bliżej. Polacy mają ostatnie tygodnie na złożenie wniosku

Polacy, którzy zainwestowali w piece gazowe, mają ostatnią szansę na uzyskanie dofinansowania. Mimo iż przepisy unijne wykluczyły wsparcie dla rozwiązań opartych na paliwach kopalnych, w programie „Czyste Powietrze” pojawiła się furtka dla tych, którzy rozpoczęli inwestycję przed reformą. Czas ucieka – termin składania wniosków mija z końcem lipca.

Zmiana unijnych przepisów uderzyła w piece gazowe

Kotły gazowe jeszcze niedawno były najchętniej wybieranym źródłem ciepła w programie „Czyste Powietrze”. Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu nowej unijnej dyrektywy EPBD. Przepisy zakazują finansowania instalacji wykorzystujących paliwa kopalne ze środków publicznych. W efekcie rząd wycofał dotacje dla pieców gazowych. Wielu inwestorów, którzy rozpoczęli wymianę źródła ogrzewania pod koniec 2024 roku, zostało na lodzie.

Program „Czyste Powietrze” wrócił – z nowymi zasadami

Po kilkumiesięcznej przerwie 31 marca 2025 roku wznowiono nabór do programu. Zmiany mają na celu walkę z nadużyciami oraz skoncentrowanie wsparcia na urządzeniach zeroemisyjnych: pompach ciepła, instalacjach fotowoltaicznych czy systemach elektrycznych zasilanych OZE. Mimo tego, wprowadzono okres przejściowy, który daje szansę na rozliczenie inwestycji w piece gazowe.

Jest wyjątek – ale tylko do końca lipca

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, iż do 31 lipca 2025 roku obowiązują jeszcze zasady sprzed reformy. To oznacza, iż dotacje przysługują również osobom, które po 28 maja 2024 roku rozpoczęły inwestycje gazowe, zanim program został formalnie wznowiony.

Wsparcie mogą otrzymać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na trwałe usunięcie starego pieca – np. przez jego demontaż lub zezłomowanie. Dofinansowanie obejmuje nie tylko zakup kotła, ale też jego montaż, modernizację instalacji i opracowanie dokumentacji.

Jak złożyć wniosek?

Dokumenty należy złożyć w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska – osobiście, elektronicznie lub przez pełnomocnika. Wysokość dofinansowania zależy od poziomu dochodów wnioskodawcy. Program oferuje trzy progi wsparcia.

Fundusz podkreśla, iż ten wyjątek ma charakter jednorazowy i jest formą zabezpieczenia inwestorów, którzy ponieśli wydatki w okresie zawieszenia programu. Po lipcu 2025 kotły gazowe znikną z listy urządzeń objętych dotacjami na dobre.

Idź do oryginalnego materiału