Zamiast zakładu uzdrowiskowego będą wiejskie świetlice

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Zamiast zakładu uzdrowiskowego będą wiejskie świetlice


Zamiast Zakładu Leczniczego w Czarnej, wchodzącej w skład obszaru ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra, mają powstać cztery świetlice na terenie gminy Stąporków. To sposób na zachowanie rządowego dofinasowania.

Jak informowaliśmy, poprzednie władze gminy Stąporków planowały wybudowanie budynku, który przyszłości mógłby być elementem uzdrowiska. Nowe władze rezygnują z inwestycji argumentując, iż kosztorys był nierealny.

Jarosław Młodawski burmistrz Stąporkowa informuje, iż gmina pozyskała na budowę zakładu leczniczego, czterech świetlic, pumptracka, skateparku i boisk gminnych 6 mln zł z Polskiego Ładu. Tymczasem, aby zrealizować te inwestycje potrzeba trzy razy tyle pieniędzy.

– Zrezygnowaliśmy z jednego zadania z Polskiego Ładu, czyli budynku handlowo-usługowego w Czarnej, czyli zakładu leczniczego. Nie było możliwości sfinansowania go. Nie ma ten ten cel funduszy w budżecie. Wspólnie z radnymi podjęliśmy decyzję, iż za rządowe pieniądze wybudujemy cztery świetlice.

Zdaniem nowego burmistrza w dokumentacji zabrakło też analizy ekonomicznej dotyczącej opłacalności funkcjonowania gminnego budynku handlowo-usługowego, opisywanego jako zakład leczniczy.

– Mamy spore wątpliwości, czy jeden gabinet kosmetyczny, terapeutyczny, grota solna, sauna i komora normobaryczna zapewniłyby rozwój Czarnieckiej Góry jako uzdrowiska. Poza tym dochodzą koszty utrzymania budynku i zatrudnienia tam czterech osób – dodaje.

Nowe świetlice powstaną w miejscowościach: Hucisko, Kamienna Wola, Wólka Zychowa i Wólka Plebańska.

– Świetlice są oczekiwane przez mieszkańców, dodatkowo wybudujemy boisko w granicach stadionu miejskiego. Chcemy rozwijać sportową strefę.

Burmistrz pytany o budowę pumptracku, który również był w tym projekcie, wyjaśnia, iż zaprojektowano go na działce pod linią wysokiego napięcia, więc gmina nie uzyskałaby pozwolenia na budowę w tym miejscu. Wątpliwości projektowe doprowadziły do rezygnacji również z tego zadania.

Jarosław Młodawski zapewnia, iż będzie dążył do utworzenia w Czarnieckiej Górze uzdrowiska z prawdziwego zdarzenia, ale chce zacząć prace od skanalizowania miejscowości.

Obszar ochrony uzdrowiskowej może zostać przekształcony w uzdrowisko o ile posiada na swoim terenie zakład leczniczy. Chociaż w Czarnieckiej Górze znajduje się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, to do przekształcenia tego szpitala w uzdrowiskowy potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych.

Walorami Czarnieckiej Góry jest leczniczy klimat, a także borowina. Przed II wojną światową funkcjonowało tam znane w Polsce.



Idź do oryginalnego materiału