Żałosna podmianka na oficjalnej stronie prezydenta! Zgadnijcie, jaki tekst zniknął, by usprawiedliwić działania Dudy

1 rok temu
Na oficjalnej stronie prezydenta doszło do zaskakującej zmiany. Tekst, który opisywał prezydenckie prawo łaski, zredagowano tak, by pasował do tego, co zrobił Andrzej Duda ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Duda ułaskawia, TK przyklepuje
Andrzej Duda rozpoczął swoją prezydenturę od kontrowersyjnej decyzji – ułaskawił politycznych kolegów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sprawa wywołała kontrowersje nie tylko dlatego, iż był to idealny przykład kolesiostwa – wyroki nie były prawomocne. W świetle prawa byli więc niewinni. Konstytucja wskazuje zaś, iż prezydent może ułaskawić wyłącznie osoby uznane za winne, czyli skazane prawomocnie.
Miał to ocenić Trybunał Konstytucyjny. Zrobił to dopiero… 2 czerwca bieżącego roku. Specjalnie dla tej sprawy w TK zawieszono konflikt. Cóż, gdy trzeba pomóc politycznym kolegom, to orzekać można. Gdy chodzi o ustawy, które mogą odblokować fundusze z KPO – bunt trwa.
Ostatecznie TK orzekł – co za niespodzianka! – po myśli Andrzeja Dudy.
– Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta, wywołującą ostateczne skutki prawne. Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania kompetencji prezydenta – ogłosiła Julia Przyłębska.
Zmiany na stronie
Co ciekawe, choćby oficjalna strona prezydenta twierdziła co innego. Zwrócił na to uwagę Konrad Piasecki z TVN 24 w rozmowie z prezydencką minister Małgorzatą Paprocką.
— Ale pani minister, to jest na stronie prezydenta (…). Czytam, iż tylko prawomocne wyroki – powiedział dziennikarz.
– Bo to jest najbardziej klasyczna i najczęściej spotykana droga. To jest pewien opis, który jest pewnie w jakiś sposób wprowadzający w błąd. Bardzo jestem niezadowolona, iż jest taka informacja – wiła się w wyjaśnieniach Paprocka.

Wersja poranna vs wersja wieczorna: pic.twitter.com/lA1Zvov03n
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) June 7, 2023

I faktycznie, jeszcze na początku tygodnia można było przeczytać:
Na mocy art. 139 Konstytucji Prezydent stosuje prawo łaski. Prezydent ma możliwość darowania – w całości lub częściowego złagodzenia – kary prawomocnie orzeczonej lub innych publicznoprawnych skutków skazania, na przykład w postaci zarządzenia zatarcia skazania (ukarania).
Dziś już fragment o definicji prawa łaski został zmieniony. Zniknął fragment o prawomocnym wyroku.
Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.
Prezydent RP stosuje prawo łaski w szczególności wobec osób skazanych wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, w zakresie wymierzonej tym wyrokiem kary lub środków karnych.
Możliwe jest zastosowanie prawa łaski bezpośrednio na podstawie art.139 Konstytucji RP, w tym także przed uprawomocnieniem się wyroku w postaci tzw. abolicji indywidualnej, co potwierdza orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.
Idź do oryginalnego materiału