Żałosna podmianka na oficjalnej stronie prezydenta! Zgadnijcie, jaki tekst zniknął, by usprawiedliwić działania Dudy

Na oficjalnej stronie prezydenta doszło do zaskakującej zmiany. Tekst, który opisywał prezydenckie prawo łaski, zredagowano tak, by pasował do tego, co zrobił Andrzej Duda ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Duda ułaskawia, TK przyklepuje

Andrzej Duda rozpoczął swoją prezydenturę od kontrowersyjnej decyzji – ułaskawił politycznych kolegów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sprawa wywołała kontrowersje nie tylko dlatego, że był to idealny przykład kolesiostwa – wyroki nie były prawomocne.

W świetle prawa byli więc niewinni. Konstytucja wskazuje zaś, że prezydent może ułaskawić wyłącznie osoby uznane za winne, czyli skazane prawomocnie.

Miał to ocenić Trybunał Konstytucyjny. Zrobił to dopiero… 2 czerwca bieżącego roku. Specjalnie dla tej sprawy w TK zawieszono konflikt. Cóż, gdy trzeba pomóc politycznym kolegom, to orzekać można. Gdy chodzi o ustawy, które mogą odblokować fundusze z KPO – bunt trwa.

Ostatecznie TK orzekł – co za niespodzianka! – po myśli Andrzeja Dudy.

Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta, wywołującą ostateczne skutki prawne. Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania kompetencji prezydenta – ogłosiła Julia Przyłębska.

Zmiany na stronie

Co ciekawe, nawet oficjalna strona prezydenta twierdziła co innego. Zwrócił na to uwagę Konrad Piasecki z TVN 24 w rozmowie z prezydencką minister Małgorzatą Paprocką.

Ale pani minister, to jest na stronie prezydenta (…). Czytam, że tylko prawomocne wyroki – powiedział dziennikarz.

Bo to jest najbardziej klasyczna i najczęściej spotykana droga. To jest pewien opis, który jest pewnie w jakiś sposób wprowadzający w błąd. Bardzo jestem niezadowolona, że jest taka informacja – wiła się w wyjaśnieniach Paprocka.

I faktycznie, jeszcze na początku tygodnia można było przeczytać:

Na mocy art. 139 Konstytucji Prezydent stosuje prawo łaski. Prezydent ma możliwość darowania – w całości lub częściowego złagodzenia – kary prawomocnie orzeczonej lub innych publicznoprawnych skutków skazania, na przykład w postaci zarządzenia zatarcia skazania (ukarania).

Dziś już fragment o definicji prawa łaski został zmieniony. Zniknął fragment o prawomocnym wyroku.

Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

Prezydent RP stosuje prawo łaski w szczególności wobec osób skazanych wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, w zakresie wymierzonej tym wyrokiem kary lub środków karnych.

Możliwe jest zastosowanie prawa łaski bezpośrednio na podstawie art.139 Konstytucji RP, w tym także przed uprawomocnieniem się wyroku w postaci tzw. abolicji indywidualnej, co potwierdza orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *