Zakaz udziału w wyborach dla Le Pen może zaowocować kandydaturą szefa RN – Bardelli

ifrancja.fr 2 dni temu

Jordan Bardella jako ewentualny przyszły kandydat skrajnej prawicy we Francji na prezydenta kraju wymieniany jest w komentarzach po poniedziałkowym wyroku dla Marine Le Pen. Sąd orzekł dla liderki skrajnej prawicy pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Marine Le Pen wypowie się wieczorem w wywiadzie telewizyjnym. W komentarzach medialnych dopuszcza się już jednak możliwość, iż dotychczasowy tandem, w którym Bardella był kandydatem RN na premiera (w wyborach parlamentarnych w 2024 roku|), a Le Pen miała ubiegać się o prezydenturę w 2027 roku, ulegnie w przyszłości odwróceniu.

Bardella, młody i medialny polityk o imigranckich korzeniach, przyczynił się do zmiany wizerunku partii założonej przez ojca Marine – Jean-Marie Le Pena (jako Front Narodowy). Przyciągnął młodych wyborców i pozyskał nowy elektorat od czasu, gdy stanął na czele partii w 2022 roku.

Pod jego wodzą partia skrajnej prawicy – przynajmniej oficjalnie – nie jest kierowana przez kogoś z rodziny Le Penów. Jest to zarazem element długoterminowej strategii Marine Le Pen, która długo zabiegała o oddemonizowanie partii, kojarzonej z wrogością wobec imigrantów i antysemityzmem. Ostatnim symbolem przemiany RN i sposobu postrzegania partii była niedawna wizyta Bardelli w Izraelu. Tamtejszy rząd zorganizował konferencję na temat walki z antysemityzmem, na którą przybyli przedstawiciele europejskich partii skrajnie prawicowych, w tym szef RN.

Bardella wywodzi się z rodziny o korzeniach włoskich i chętnie przypomina o swoim imigranckim pochodzeniu. Wychował się w Saint-Denis, na przedmieściach Paryża. W 2012 roku zapisał się do Frontu Narodowego za zgodą matki (był wówczas niepełnoletni). Jego kariera polityczna była błyskawiczna. W wieku 20 lat był asystentem jednego z parlamentarzystów, w 2017 roku sam kandydował w wyborach parlamentarnych – wówczas bez powodzenia. Jednak w tym samym roku został rzecznikiem partii.

W 2019 roku zaskoczeniem była decyzja Le Pen o umieszczeniu Bardelli na czele listy wyborczej partii (która w 2018 roku zmieniła nazwę na Zjednoczenie Narodowe) w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bardella, wówczas nazywany przez media „młodą nadzieją” RN, pokonał kontrkandydatkę z obozu rządzącego, Nathalie Loiseau, i został eurodeputowanym.

W 2019 roku Bardella został jednym z zastępców Marine Le Pen. W 2022 roku przejął od niej kierowanie partią na czas kampanii wyborczej, gdy Le Pen ubiegała się o urząd prezydenta Francji. Zwracał uwagę swoją medialnością, zręcznością w debatach i tym, jak gwałtownie się uczył. W 2022 roku młody polityk został przewodniczącym Zjednoczenia Narodowego.

Po zeszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji, w których RN uzyskał swój najlepszy wynik – prawie 32 procent – Bardella został eurodeputowanym. W przedterminowych wyborach parlamentarnych partia w drugiej turze uzyskała 37 procent wraz z odłamem prawicowej partii Republikanie.

Bardella w niedawno wydanej autobiografii deklaruje, iż chciałby „zjednoczyć w tym samym nurcie Francuzów wywodzących się z klas ludowych i część konserwatywnej burżuazji”, aby osiągnąć „jedność obozu patriotycznego”.

Słabym punktem szefa RN jest brak doświadczenia, jeżeli chodzi o pełnienie funkcji państwowych. Jeden z deputowanych z kręgu Bardelli powiedział agencji AFP, iż Bardella „nie ma jeszcze wszystkich wymaganych cech”.

Z ogłoszonego w poniedziałek sondażu ośrodka Odoxa wynika, iż Bardella jest bardziej popularny wśród wyborców RN niż Marine Le Pen. W wyborze między nimi dwojgiem 31 proc. respondentów – sympatyków RN – wskazuje Bardellę, a jedynie 16 proc. – Marine Le Pen.

W tym samym badaniu Marine Le Pen jest jednak na pierwszym miejscu wśród polityków, jeżeli chodzi o poziom sympatii – wskazało ją 37 proc. wszystkich respondentów. Drugie miejsce zajmuje były premier Edouard Philippe (36 proc.), trzecie – Bardella (35 proc.). Sondaż opublikowano przed ogłoszeniem wyroku dla Le Pen. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału