Szczęście TikToka może jeszcze się nie wyczerpać, jeżeli Kongres zatwierdzi nową ustawę przedłużającą termin sprzedaży do 19 stycznia.
Senator Ed Markey (D-MA), ogłoszono na sali Senatu W poniedziałek planuje wprowadzić ustawę o przedłużeniu terminu TikTok, aby dać firmie dodatkowe 270 dni na zbycie się z chińskiej spółki-matki ByteDance, aby uniknąć zakazu w USA. Ustawa w szczególności nie unieważniłaby pierwotnej ustawy Kongresu, ale dałaby firmie więcej czasu w zawarcie umowy, gdy wyczerpią się jej możliwości prawne. Oczekuje się, iż Sąd Najwyższy podejmie w tym tygodniu decyzję, czy pierwotna ustawa, ustawa o ochronie Amerykanów przed aplikacjami kontrolowanymi przez zagranicznego przeciwnika, narusza Pierwszą Poprawkę w odniesieniu do TikTok – ale wielu obserwatorów sądowych przewiduje jest mało prawdopodobne, aby orzeczenie było korzystne dla TikToka.
Markey głosowało za przyjęciem pierwotnej ustawyktóry znalazł się w przedłożonym Senacie pakietowi pomocy zagranicznej. W swoich poniedziałkowych uwagach na parkiecie przyznał, iż „TikTok ma swoje problemy”. Powiedział jednak, iż „zakaz TikToka nałożyłby poważne konsekwencje na miliony Amerykanów, którzy są uzależnieni od aplikacji do kontaktów społecznych i utrzymania ekonomicznego. Nie możemy do tego dopuścić.”
Senator złożył wniosek amicus pod koniec grudnia – wraz z senatorem Randem Paulem (R-KY) i republikaninem Ro Khanną (D-CA) – wraz z Sądem Najwyższym, który poparł TikTok i jego twórców, argumentując, iż prawo nie wytrzymuje kontroli Pierwszej Poprawki. „Jego główne uzasadnienie – zapobieganie ukrytej manipulacji treściami przez chiński rząd – odzwierciedla chęć kontrolowania treści na platformie TikTok, a w każdym razie można to osiągnąć dzięki mniej restrykcyjnej alternatywy” – argumentowali w briefingu. „A jego wtórne uzasadnienie dotyczące ochrony danych użytkowników przedstawione przez chiński rząd nie mogło samo w sobie utrzymać zakazu, a także pomija fakt, iż Kongres nie rozważył, czy mniej drastyczne środki łagodzące mogłyby rozwiązać te obawy”.
Nawet jeżeli Kongres zgodzi się na przedłużenie terminu, ByteDance za niecały rok stanie przed tą samą decyzją, co teraz: czy może lub chce sprzedawać TikTok. Chociaż potencjalni nabywcy wyrazili zainteresowanie, przez cały czas nie jest jasne, czy chiński rząd byłby skłonny go sprzedać jakieś najnowsze raporty sugeruje, iż przynajmniej rozważają taką opcję.