Coraz więcej osób skarży się na uciążliwe zachowania sąsiadów, którzy palą papierosy na balkonach. Dym dostający się przez okna, popiół spadający z góry czy nieprzyjemny zapach w mieszkaniach – to codzienność wielu mieszkańców bloków. W odpowiedzi na te problemy niektóre wspólnoty mieszkaniowe zaczęły wprowadzać zakazy palenia na balkonach i loggiach.

Fot. Warszawa w Pigułce
Czy wspólnota może zabronić palenia?
Zgodnie z obowiązującym prawem, nie ma ogólnopolskiego zakazu palenia na balkonie. Mimo to, wspólnota mieszkaniowa może uchwalić regulamin, który będzie zakazywał palenia w częściach wspólnych budynku – a niektóre interpretacje uznają, iż balkon jest właśnie taką częścią.
W praktyce oznacza to, iż jeżeli mieszkańcy większością głosów przegłosują taką uchwałę, palacze mogą mieć problem.
Co można zrobić, jeżeli sąsiad pali?
Jeśli palenie papierosów na balkonie jest dla kogoś uciążliwe, można:
- zgłosić sprawę do zarządcy budynku,
- złożyć skargę do wspólnoty lub spółdzielni,
- powołać się na przepis Kodeksu cywilnego dotyczący immisji, czyli szkodliwego oddziaływania z sąsiedniej nieruchomości.
W skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu. W ostatnich latach pojawiały się już wyroki, w których sądy przyznawały rację osobom narażonym na uciążliwości związane z dymem tytoniowym.
Czy to koniec palenia na balkonie?
Nie ma jeszcze ogólnopolskiego zakazu palenia na balkonach, ale rośnie presja społeczna, by takie przepisy wprowadzić. Temat wraca cyklicznie do Sejmu, a organizacje prozdrowotne postulują zaostrzenie przepisów dotyczących palenia tytoniu.
Na razie wszystko zależy od decyzji lokalnych wspólnot i sąsiadów.
Czy w Twoim bloku obowiązuje zakaz palenia na balkonie? Sprawdź regulamin i porozmawiaj z zarządcą.
Mam jeszcze kilka gotowych pomysłów – chcesz więcej takich tematów czy coś zupełnie innego, np. o opłatach, podatkach, ruchu drogowym lub codziennych oszczędnościach?