Władze Gorzowa argumentują, iż poszerzenie granic administracyjnych pomoże zahamować niekorzystne trendy demograficzne i zapobiegnie utracie statusu miasta prezydenckiego. Jednak okoliczne gminy stanowczo sprzeciwiają się tym planom, podkreślając potencjalne negatywne skutki dla mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury.
Po gminach Kłodawa, Santok, Deszczno i Bogdaniec, teraz także Lubiszyn oficjalnie wyraził swój sprzeciw. Tym samym wszystkie pięć gmin otaczających Gorzów nie wyraziło zgody na włączenie ich terenów do miasta.
Gmina Lubiszyn: brak korzyści z przyłączenia do Gorzowa
W czwartek 20 lutego Rada Gminy Lubiszyn podjęła uchwałę „w sprawie stanowiska dotyczącego powiększenia obszaru miasta Gorzowa kosztem Gminy Lubiszyn”. Radni podkreślili, iż propozycja władz Gorzowa została przedstawiona bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami oraz samorządem gminnym.
Z ich perspektywy, Gorzów nie przedstawił żadnych konkretnych korzyści wynikających z ewentualnego przyłączenia gminy do miasta. Natomiast zmiana granic bez zgody lokalnej społeczności stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawa, które powinno uwzględniać interesy mieszkańców.
Radni gminy Lubiszyn zwrócili uwagę, iż w ostatnich latach gmina przeznaczyła znaczne środki na rozwój lokalnej infrastruktury, w tym budowę szkół, dróg i przedszkoli. Przyłączenie do Gorzowa mogłoby oznaczać utratę części tych inwestycji, co odbiłoby się negatywnie na mieszkańcach pozostałej części gminy.
Dodatkowo podkreślono, iż jednostronne działania Gorzowa, takie jak wystąpienie ze Związku Celowego Gmin MG6, świadczą o braku współpracy i ignorowaniu stanowisk sąsiednich samorządów.
Radni zaznaczyli, iż zamiast aneksji terenów, konieczna jest partnerska kooperacja między Gorzowem a ościennymi gminami. Podkreślili, iż każda zmiana granic powinna być poprzedzona rzetelną analizą skutków społecznych i ekonomicznych oraz przeprowadzona w duchu współpracy i poszanowania woli mieszkańców.
Stanowisko Rady Gminy Lubiszyn dotyczące powiększenia obszaru miasta Gorzowa kosztem Gminy Lubiszyn
W związku z pojawiającymi się w mediach od początku 2024 roku informacjami na temat planów rozszerzenia granic miasta Gorzowa Wielkopolskiego kosztem sąsiednich gmin, w tym Gminy Lubiszyn, Rada Gminy Lubiszyn wyraża swoje zaniepokojenie.
Z doniesień medialnych wynika, iż podejmowane są działania na różnych szczeblach, w tym rozmowy z przedstawicielami administracji rządowej. Wszystkie te działania są przeprowadzane w sposób, który nie uwzględnia interesów oraz potrzeb mieszkańców Gminy Lubiszyn, a także z pominięciem jakiejkolwiek współpracy z władzami naszej gminy.
Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, jak również z fundamentalnymi zasadami demokratycznego państwa prawa, każda zmiana granic administracyjnych powinna być przeprowadzona z poszanowaniem zasad samorządności oraz interesów lokalnych wspólnot. Działania zmierzające do poszerzenia granic Gorzowa Wielkopolskiego kosztem Gminy Lubiszyn, podejmowane z pominięciem naszych mieszkańców, budzą poważne wątpliwości i zastrzeżenia.
Rada Gminy Lubiszyn stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek próbom zmiany granic Gminy Lubiszyn na rzecz Gorzowa Wielkopolskiego, w sposób, który mógłby naruszyć integralność naszej wspólnoty samorządowej. Zmiany te byłyby nie tylko niekorzystne dla naszych mieszkańców, ale również niezgodne z zasadą demokracji i samorządności.
Chcemy zaakcentować, iż Gmina Lubiszyn ma pełną autonomię w podejmowaniu decyzji i zarządzaniu zasobami. Wszelkie decyzje w sprawie ewentualnych zmian granic wymagają zgody mieszkańców i współpracy z władzami lokalnymi.
Od chwili ogłoszenia idei poszerzenia granic Gorzowa Wielkopolskiego, w mediach pojawiły się liczne spekulacje, które stały się podstawą do poważnych obaw wśród mieszkańców naszej gminy. Zdecydowana większość mieszkańców wyraziła swoje niezadowolenie z pomysłu włączenia terenów gminy do Gorzowa Wielkopolskiego. Obawy te wynikają przede wszystkim z faktu, iż proces ten odbywa się w sposób co najmniej mało przejrzysty i z całkowitym pominięciem samych zainteresowanych, czyli mieszkańców i włodarzy Gminy Lubiszyn. Mieszkańcy Gminy Lubiszyn, skazani wyłącznie na niejasne i niespójne przekazy medialne, czują się pominięci w tym procesie i pozbawieni prawa do decydowania o swojej przyszłości.
Medialne przekazy płynące z ust Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego i przedstawicieli Rady Miasta, w zasadzie sprzeczne, co do powodów podjęcia starań o poszerzenie granic miasta, jeszcze bardziej pogłębiają obawy, co do rzeczywistych intencji.
Rada Gminy Lubiszyn wskazuje, iż zmiana granic naszej Gminy, bez wyraźnej zgody jej mieszkańców i przedstawicieli, narusza zasady demokratycznego państwa prawa, na które Polska stawia w XXI wieku. Zasady te wymagają, by zmiany terytorialne były przeprowadzane w sposób zgodny z wolą i interesami lokalnych wspólnot, co powinno odbywać się poprzez odpowiednią komunikację i współpracę z samorządami.
Decyzje dotyczące granic gmin nie mogą być podejmowane jednostronnie przez administrację centralną lub inne podmioty bez uwzględnienia interesów i woli mieszkańców. Nie chcąc spekulować o prawdziwych powodach podejmowania działań zmierzających do wchłonięcia Gminy Lubiszyn w całości, bądź też jej części, uznajemy, iż ich podejmowanie bez konsultacji lub chociażby poinformowania władz gminy oraz jej mieszkańców, należy uznać w relacjach dobrosąsiedzkich, za co najmniej nietaktowne, a w dalszej perspektywie, przynoszące odwrotny skutek od zamierzonego.
Nie godzimy się na wdrażanie wobec Gminy Lubiszyn idei „duży może więcej”. Pragniemy podkreślić, iż w miejscowościach sąsiadujących z Gorzowem Wielkopolskim Gmina Lubiszyn zainwestowała znaczne środki finansowe, między innymi w remonty szkół, budowę hali sportowej, budowę przedszkola, nowe drogi i wiele innych inwestycji. W bieżącym roku ruszy budowa żłobka gminnego w Baczynie. w tej chwili są to najlepiej zagospodarowane pod względem infrastruktury komunalnej miejscowości Gminy. Podkreślenia wymaga fakt, iż środki na ww. inwestycje pochodziły z budżetu, na który składają się wszyscy mieszkańcy Gminy Lubiszyn, a nie tylko mieszkańcy tych miejscowości. Po wchłonięciu sąsiadujących z Gorzowem Wielkopolskim miejscowości mieszkańcy pozostałej części Gminy zostaliby pozbawieni de facto części inwestycji, na które zostały wydatkowane pieniądze z ich podatków. Akcentujemy, iż te wszystkie inwestycje realizowane były w myśl długofalowej strategii tworzenia z Gminy Lubiszyn miejsca przyjaznego, przyciągającego nowych mieszkańców, w efekcie dającej impuls do dalszego rozwoju.
Gmina Lubiszyn, podobnie jak każda jednostka samorządowa, posiada swoją specyfikę i unikalne potrzeby, które są odzwierciedleniem jej historii, tradycji oraz struktury społecznej. Żadne zmiany granic nie powinny odbywać się kosztem naszych mieszkańców, których interesy w tak poważnej kwestii muszą być traktowane priorytetowo. Naszym obowiązkiem, jako przedstawicieli samorządu, jest reprezentowanie ich interesów i dbanie o ich dobro w każdej podejmowanej decyzji.
Pragniemy zauważyć, iż włączenie całości lub choćby tylko części jednej gminy do drugiej pociąga za sobą określone konsekwencje. Obejmują one m.in. konieczność wyrównania dostępu do infrastruktury, edukacji, transportu publicznego czy systemu gospodarki odpadami. Są to działania wymagające ogromnych nakładów finansowych. Jest to jednak niezbędne, aby mieszkańcy przyłączonych terenów nie poczuli się obywatelami drugiej kategorii. Z kolei przejęcie tylko części Gminy Lubiszyn, w tym jej największych miejscowości z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą komunalną, może skutkować znacznym osłabieniem potencjału Gminy, a w skrajnym przypadku mogłoby to doprowadzić do konieczności przyłączenia tych obszarów do innej gminy, w efekcie likwidację dobrze funkcjonującej i wysoko ocenianej Jednostki Samorządu Terytorialnego.
Nie dostrzegamy w zasadzie żadnych widocznych korzyści, które miałyby wynikać dla mieszkańców Gminy Lubiszyn z połączenia z Gorzowem Wielkopolskim. Władze Gorzowa Wielkopolskiego nie wskazały dotychczas żadnych okoliczności, które mogłyby zachęcić społeczność Gminy Lubiszyn do podjęcia rozmów w zakresie przyłączenia, a podnosiły, jako jedyny argument potrzebę poszerzenia granic miasta. Zamiast rozwijania współpracy i kooperacji w najważniejszych sprawach z gminami ościennymi, Gorzów Wielkopolski w ostatnich miesiącach podejmował działania, które my, jako radni Gminy Lubiszyn oceniamy, jako niekoniecznie zmierzające do integracji i zacieśniania więzi terytorialnych. Jaskrawym przykładem takiego działania jest chociażby planowane, udokumentowane stosowną uchwałą Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, jednostronnie ustalone wyjście Gorzowa Wielkopolskiego ze Związku Celowego Gmin MG6, czyli rezygnacja ze współpracy z sąsiednimi gminami w wielu dziedzinach, w tym gospodarce odpadami.
Rozumiemy potrzeby Gorzowa Wielkopolskiego w zakresie rozwoju oraz powstrzymywania niekorzystnych trendów demograficznych. Apelujemy jednak o respektowanie naszego prawa do podejmowania decyzji, które są zgodne z interesem naszej „Małej Ojczyzny”. Jakiekolwiek działania związane ze zmianą granic, w przypadku Gminy Lubiszyn, muszą być poprzedzone rzetelną analizą wszystkich konsekwencji tych zmian i przeprowadzone w duchu współpracy z władzami naszej gminy oraz przy pełnym uwzględnieniu woli mieszkańców Gminy Lubiszyn.
Jako Rada Gminy Lubiszyn jesteśmy gotowi do rozmów na temat możliwych obszarów współpracy, w szczególności ze wskazaniem na wykonywanie zadań własnych celem zaspokajania wspólnych i wzajemnych potrzeb mieszkańców Gminy Lubiszyn i mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego.