Podczas wydarzenia, które miało miejsce w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odbyły się prelekcje oraz warsztaty, jednak ważnym elementem Opolskiego Forum Ekonomii Społecznej było rozstrzygnięcie konkursu „Lider Ekonomii Społecznej Województwa Opolskiego za rok 2023”.
– Wręczamy dziś nagrody i wyróżnienia, ale nie jest to naszym jedynym celem, bo Opolskie Forum Ekonomii Społecznej to pokazanie, jak ekonomia społeczna funkcjonuje w naszym województwie – mówi Agnieszka Gabruk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. – Pokazujemy, dlaczego się dalej powinna rozwijać, i w jaki sposób z zasobów ekonomii społecznej korzystamy my jako urzędnicy.
– Odebraliśmy podziękowanie za zaangażowanie i wsparcie mieszkańców dotkniętych powodzią – mówi Elżbieta Pisula-Bieniecka, prezes Stowarzyszenia Akces z Ozimka. A tak naprawdę, to nasze stowarzyszenie zajmuje się promowaniem młodych talentów.
– Cieszymy się z tego, iż nasza gmina poprzez działania w ostatnich latach bardzo mocno poszła do przodu, jeżeli chodzi o sprawy ekonomii społecznej – mówi Edward Plicko, burmistrz Białej. Zrealizowaliśmy wiele projektów, współpracujemy z wieloma organizacjami, także wiele w tym temacie się dzieje w naszej gminie.
– Na pewno jest to dla nas duże wyróżnienie i podziękowanie – dodaje Krystian Skrzypiec, dyrektor jakości firmy PROTEC z Chróścic. Uważamy, iż działalność prospołeczna jest czymś naturalnym. o ile firma dobrze prosperuje i jest dobrze zarządzana, to może to oddać lokalnej społeczności, w której działa, z której pochodzą pracownicy, w której wspólnie działamy i żyjemy.
Instytucje, które z definicji wpisują się w podmioty ekonomii społecznej to te, których działalność ma służyć celom społecznym, a dochód z prowadzonej działalności jest przeznaczony na działalność statutową czyli wsparcie potrzebujących.
Agnieszka Gabruk, Elżbieta Pisula-Bieniecka, Edward Plicko, Krystian Skrzypiec:
autor: KZL
z bazy: ekonomia społeczna 1-11