“Coraz więcej osób decyduje się na łączenie roweru z transportem publicznym – dojazd rowerem na przystanek i kontynuacja podróży autobusem lub tramwajem to wygodna i szybka forma przemieszczania się po mieście” – czytamy w komunikacie urzędu miasta.
Jednocześnie przewożenie roweru wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkim przebywającym w danym pojeździe pasażerom. Dlatego urzędnicy chcą wypracować kompromisowe rozwiązanie.
Aktualne zasady
Jak to działa w tym momencie? Rower może być przewożony w pojeździe jako bagaż podręczny, pod warunkiem, iż nie utrudnia przejścia, nie naraża innych pasażerów na zanieczyszczenie odzieży, nie ogranicza widoczności kierującemu i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.
Przy tym kierowca może odmówić przewozu roweru lub hulajnogi, gdy panuje duże zatłoczenie w pojeździe lub rozmiary lub masa roweru stwarzają utrudnienia dla pasażerów. Wyjątek stanowią wózki dziecięce i inwalidzkie oraz skutery inwalidzkie z napędem elektrycznym, spełniające określone warunki.
Rower można przewozić na bagażniku zewnętrznym (jeśli pojazd jest w niego wyposażony) oraz wewnątrz pojazdu – zwłaszcza w miejscach do tego wyznaczonych, jeżeli liczba pasażerów nie uniemożliwia jego bezpiecznego wprowadzenia i ustawienia.
Warto zaznaczyć, iż co do zasady to pasażer ponosi odpowiedzialność za wszystkie ewentualne szkody (dotyczy to nie tylko zniszczeń, ale też na przykład zabrudzeń pojazdu). Przewoźnik odpowiada za ewentualne szkody tylko w przypadku, gdy zostały one wyrządzone z jego winy.
Głos mieszkańców
Teraz urzędnicy zaplanowali otwarte spotkanie dla mieszkanek i mieszkańców, podczas którego będzie można porozmawiać na temat zasad przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Odbędzie się ono 17 lipca.
Na telefony czeka też ekspert, który odpowie na wszystkie nurtujące mieszkańców pytania.
Trwa też badanie ankietowe, którą można wypełnić online oraz w formie tradycyjnej do 11 lipca.