
"Z jedną parą podartych skarpetek lub kilkoma ścierkami jechać na PSZOK? To absurd, a takie odpady to normalność, trudno je trzymać w domu, bo nikt nie ma magazynów. I co mają zrobić osoby starsze, bez samochodów? - pyta po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących zakazu wyrzucania tekstyliów do koszów na śmieci słuchaczka
radiaCENTRUM za pośrednictwem Linii INTERWENCYJNEJ, tel.: 62 503 11 99 / redakcjarc.fm.
Od 1 stycznia 2025 roku tekstylia nie mogą już być wyrzucane do pojemników z odpadami zmieszanymi. Każdy z nas jest zobowiązany dostarczyć je do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. W Kaliszu taki znajduje się przy ul. Piwonickiej. I przez dwa miesiące widać wzrost tego typu odpadów.
"W latach poprzednich statystycznie miesięcznie trafiało od 1 do 1,5 tony takich odpadów. Natomiast teraz się to podwoiło. Czy to dużo na miasto liczące blisko 100 000 mieszkańców? Myślę, iż nie, iż nie wszystkie te odpady do nas trafiają" - powiedział radiuCENTRUM Paweł Bąkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Kaliszu.
W sezonie zimowym, od 1 listopada do 31 marca, PSZOK w Kaliszu otwarty jest dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. W okresie od 1 kwietnia do 31 października trzy razy w tygodniu we wtorki, czwartki i soboty. W niektórych miastach, np. we Wrocławiu samorząd uruchomił SZOT - Samochód Zbierający Odzież i Tekstylia, który jeździ po osiedlach i odbiera tego typu odpady.
"Będziemy obserwować, co się będzie działo dalej. I jeżeli będzie taka konieczność, to będziemy podejmować dodatkowe przedsięwzięcia. Natomiast pamiętajmy o tym, iż każda dodatkowa interwencja ze strony samorządów będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców" - dodał Paweł Bąkowski.
na fot.: Paweł Bąkowski
Tekstylia można też oddawać do pojemników organizacji charytatywnych, które ustawione są w mieście lub w czasie prowadzonych przez te podmioty zbiórek. W tym przypadku odzież musi być czysta i zdatna do użycia. A odpady z koszy na śmieci i z PSZOK-u zostają przewiezione do Orlego Stawu i tam najczęściej są spalane.
Autor:




