Z kim będzie współpracował Karol Nawrocki?

3 dni temu

ŚWIAT: Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, iż kolejne rozmowy między Ukrainą a Rosją odbędą się w środę w Turcji. Spotkanie dotyczy wymiany jeńców wojennych i ciał poległych żołnierzy. W poprzedniej rundzie, 2 czerwca w Stambule, uzgodniono wymianę poważnie chorych jeńców oraz tych poniżej 25. roku życia, a także ciał żołnierzy w proporcji 6000 na 6000. Negocjacje realizowane są z udziałem Turcji jako pośrednika.

ŚWIAT: W wyniku powodzi błyskawicznych, które nawiedziły Teksas na początku lipca, zginęło co najmniej 135 osób, z czego większość w hrabstwie Kerr. Siedem osób przez cały czas uznaje się za zaginione. Woda w rzece Guadalupe podniosła się o niemal osiem metrów, zalewając domy, ośrodki wakacyjne i ulice. W katastrofie zginęło co najmniej 27 uczestników i pracowników obozu Camp Mystic. Władze informują, iż wielu turystów, wcześniej uznanych za zaginionych, odnalazło się, nie informując o swoim powrocie do domów.

ŚWIAT: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o wielokrotnym obywatelstwie, umożliwiającą Ukraińcom posiadanie paszportów innych państw bez utraty obywatelstwa ukraińskiego. Zełenski zapowiedział rozpoczęcie procedur z krajami, gdzie mieszka najwięcej Ukraińców, w tym z Polską. Nowe prawo uprości też uzyskanie ukraińskiego obywatelstwa dla cudzoziemców ukraińskiego pochodzenia oraz osób służących w ukraińskiej armii. Zakaz posiadania podwójnego obywatelstwa będzie obowiązywał urzędników i sędziów.

POLSKA: Prezydent elekt Karol Nawrocki oficjalnie potwierdził, iż szefem jego kancelarii zostanie Zbigniew Bogucki. Jego zastępcą będzie Adam Andruszkiewicz. Wcześniej Nawrocki ogłosił, iż szefem gabinetu będzie Paweł Szefernaker, a za sprawy międzynarodowe odpowiadać ma Marcin Przydacz. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego pokieruje prof. Sławomir Cenckiewicz. W Kancelarii Prezydenta pozostanie też minister Wojciech Kolarski.

POLSKA: Prezydent elekt Karol Nawrocki zadeklarował gotowość do współpracy z rządem Donalda Tuska w sprawach korzystnych dla Polaków, mimo ostrej krytyki wobec premiera, którego nazwał „najgorszym po 1989 r.”. Zapowiedział, iż będzie wspierał dobre ustawy, ale nie podpisze projektów zagrażających tożsamości narodowej lub suwerenności Polski. Podkreślił, iż może być pomocny m.in. w sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku i deregulacji. Zaapelował też o realizację obietnicy przygotowania ustaw deregulacyjnych do końca sierpnia.

POLSKA: Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska zostanie ogłoszona w środę 23 lipca o godz. 10 – poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka. Zmiany miały nastąpić wcześniej, ale termin przesunięto na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Nieoficjalnie mówi się o odwołaniu ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz awansie Radosława Sikorskiego na wicepremiera. w tej chwili rząd tworzy 19 resortów oraz 7 ministrów bez teki, a koalicja zapewnia, iż wszystkie decyzje dotyczące zmian już zapadły.

POLSKA: W sobotę doszło do poważnej awarii systemów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, co sparaliżowało ruch lotniczy na polskich lotniskach. Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapewnił, iż według dostępnych informacji nie był to cyberatak. Przyczyny awarii są już znane, ale pozostają niejawne. realizowane są prace służb i specjalistów nad dokładnym wyjaśnieniem sytuacji oraz przywracaniem pełnej sprawności systemów.

POLSKA: Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi. Sprawa dotyczy podejrzenia składania fałszywych zeznań oraz decyzji o wycofaniu jednego numeru tygodnika „NIE” ze stacji Orlen. Prokuratura podkreśla, iż zarzuty nie dotyczą działalności Obajtka jako europosła. W tle są nagrania z 2018 r., ujawnione w Onecie, które podważają prawdziwość jego późniejszych zeznań w sądzie. Bez uchylenia immunitetu nie można postawić mu zarzutów ani prowadzić dalszych czynności procesowych.

POLSKA: Fundacja Green REV Institute skrytykowała projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczący żywienia w szpitalach, zarzucając mu brak uwzględnienia codziennej, pełnowartościowej opcji wegańskiej. W opinii Fundacji projekt narusza prawa pacjentów do wyboru diety zgodnej z ich światopoglądem, religią czy przekonaniami etycznymi. REV domaga się m.in. uznania weganizmu za pełnoprawną opcję żywieniową, obowiązku jej zapewniania w każdym szpitalu i zmiany języka przepisów na neutralny. Fundacja apeluje o pilne zmiany, wskazując na ryzyko wykluczenia i naruszenia praw człowieka.

ŚLĄSKIE: Gliwice rozpoczęły diagnozę przestrzeni miejskiej z myślą o dzieciach, przygotowując się do dołączenia do programu UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom”. Naukowcy z Politechniki Śląskiej przeanalizują dzielnice miasta pod kątem dostępności, bezpieczeństwa i atrakcyjności dla najmłodszych. W badania mają zostać włączeni także mieszkańcy – zwłaszcza dzieci i ich opiekunowie. Efektem prac będzie katalog dobrych praktyk i propozycji zmian. Miasto chce zwiększyć udział dzieci w procesach decyzyjnych i zapewnić im lepsze warunki życia oraz rozwoju.

Idź do oryginalnego materiału