XXVIII Sesja Rady Miasta Racibórz

vanessa.fm 1 godzina temu

Czerwcowa sesja Rady Miasta Racibórz rozpoczęła się od przedstawienia sprawozdań służb mundurowych –Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Straży Miejskiej. Korzystając z okazji, zapytaliśmy nowego komendanta Straży Miejskiej, inspektora Łukasza Krebsa, o dotychczasowe wyniki pracy jednostki, planowane zmiany oraz kierunki działań na najbliższe lata jego kierowania formacją:

Przestawiam wyniki, które osiągnąłem w 2025 roku. Ten czas nie jest pod moim dowództwem, ale uznaję, iż te wyniki są bardzo dobre. Wszędzie jest statyczne, iż dane wzrosły.
Staramy się na co dzień pomagać mieszkańcom i to się nie zmieni także za mojej kadencji.

Podczas czerwcowej sesji ślubowanie złożyła również nowa radna, Krystyna Niklewicz, która objęła mandat po zmarłym Marcinie Ficy. Nowa radna jest funkcjonariuszką Straży Granicznej w Raciborzu, a w przeszłości pełniła także funkcję dyrektora Zamku Piastowskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad zapytaliśmy, jak odnajduje się w nowej roli samorządowca:

Wiem, iż przede mną właśnie bardzo dużo nowych tematów, nowych rzeczy, które trzeba będzie pojąć, a służba mieszkańcom zawsze była mi bliska sercu i myślę, iż będę realizować ją godnie.

W trakcie sesji nie zabrakło również gorącej wymiany zdań. Radni powrócili do tematu remontu sali kolumnowej, którego dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miało pokryć 80 procent kosztów inwestycji. W maju radni odrzucili jednak projekt zmian dotyczących nowej sali sesyjnej.

W związku z tym podczas czerwcowych obrad prezydent miasta Jacek Wojciechowicz zaproponował zwrot środków do PFRON-u. Chodzi o kwotę wynoszącą co najmniej pół miliona złotych. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką radnego Dariusza Polowego.

– Dziś dowiadujemy się, iż po latach zwlekania prezydent postanowił zrezygnować z dotacji. Zacytuję prezydenta: 'Osobiście uważam, iż to zbędny wydatek”. To kolejny przykład lekceważenia mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami, oraz nieudolności prezydenta w realizacji inwestycji, z której był znany już w Warszawie. Po prostu wstyd! – mówił podczas sesji radny Dariusz Polowy.

Idź do oryginalnego materiału