20 lutego, założyciel WikiLeaks, Julian Assange, stanie przed Sądem Najwyższym Wielkiej Brytanii przed Sądem Najwyższym Wielkiej Brytanii w sprawie jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Przesłuchanie Assange'a zadecyduje, czy australijski dziennikarz – który od kwietnia 2019 r. przebywa w londyńskim więzieniu Belmarsh – wyczerpał wszystkie swoje brytyjskie apelacje i zostanie poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie został oskarżony o naruszenie ustawy o szpiegostwie z 1917 r. oraz ustawy o oszustwach i nadużyciach komputerowych za opublikowanie tajnych dokumentów i plików wojskowych USA na WikiLeaks ponad dekadę temu.
Sędziowie Sądu Najwyższegowysłuchają argumentów na temat tego, czy Assange może odwołać się od wyroku o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie z pewnością spędzi resztę życia w więzieniu, prawdopodobnie w surowym ośrodku federalnym o zaostrzonym rygorze.
12 lutego WikiLeaks opublikowało informację, co oznacza rozprawa sądowa.
Jeśli zostanie poddany ekstradycji, umrze – Stella Assange
Żona Juliana, Stella Assange, ostrzegła, iż jeżeli sędziowie orzekną na niekorzyść Assange'a, może on znaleźć się w samolocie lecącym na amerykańską ziemię w ciągu kilku dni. Zostanie usunięty z więzienia Belmarsh o zaostrzonym rygorze na proces w USA pod zarzutem szpiegostwa i publikowania tajemnic państwowych, gdzie czeka go wyrok 175 lat więzienia.
Na czwartkowym briefingu prasowym Stella Assange powiedziała: "Jeśli tojest ostateczna rozprawa, jeżeli nie pójdzie po myśli Juliana, nie ma możliwości odwołania się do Sądu Najwyższego ani nigdzie indziej w tej jurysdykcji".
Powiedziała ponadto, iż sytuacja jest "niezwykle poważna", biorąc pod uwagę, iż jego stan zdrowia przez cały czas się "pogarsza". Ostrzegła: "Jeśli zostanie poddany ekstradycji, umrze".
Tortury psychiczne
Brett Wilkins z Common Dreams donosi: "Wśród materiałów opublikowanych przez WikiLeaks znajdują się dzienniki wojenne z Afganistanu i Iraku, które ujawniły zbrodnie wojenne USA i koalicji, z których wiele wyciekło przez amerykańską demaskatorkę Chelsea Manning. Być może najbardziej niesławnym z przecieków jest tak zwane wideo "Collateral Murder", które pokazuje załogi helikopterów szturmowych armii amerykańskiej, śmiejące się, gdy strzelają do grupy irackich cywilów, w tym dziennikarzy i dzieci.
Podczas gdy żołnierze i dowódcy zamieszani w materiały opublikowane przez WikiLeaks w dużej mierze cieszyli się bezkarnością, Manning odsiedziała siedem lat w więzieniu, zanim jej wyrok został złagodzony przez ustępującego prezydenta USA Baracka Obamę w 2017 roku. Tymczasem Assange'owi grozi do 175 lat więzienia, jeżeli zostanie uznany za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów.
Według Grupy Roboczej ONZ ds. Arbitralnych Zatrzymań, Assange został arbitralnie pozbawiony wolności od czasu aresztowania w grudniu 2010 roku. Od tego czasu był przetrzymywany w areszcie domowym, przez siedem lat przetrzymywany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, podczas gdy był chroniony przez administrację byłego prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi, i więziony w Belmarsh.
W 2019 roku Nils Melzer, ówczesny specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur, powiedział, iż Assange wykazywał "wszystkie objawy typowe dla długotrwałego narażenia na tortury psychiczne".
Sędzia federalny skazał Joshuę Schulte'a z Nowego Jorku na 40 lat więzienia za przekazanie WikiLeaks "Krypty 7", serii dokumentów szczegółowo opisujących działania i możliwości CIA w zakresie inwigilacji i cyberwojny.
W poniedziałek CIA – która za czasów administracji Trumpa rozważała zamordowanie Assange'a – powołała się na tajemnicę państwową, próbując zablokować pozew prawników wydawcy. W pozwie zarzuca się, iż agenci CIA "rażąco naruszyli" prawa prawników i dziennikarzy odwiedzających Assange'a w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, przeprowadzając niekonstytucyjne przeszukania i konfiskaty ich urządzeń elektronicznych. Źródło
Żaden dziennikarz nie jest bezpieczny.
"Ściganie Juliana Assange'a zagraża dziennikarzom i wolności prasy" – powiedział @FreedomOfPress, który wzywa do zakończenia niesprawiedliwego ścigania wydawcy Juliana Assange'a.
Zerohedge donosi, iż w międzyczasie The Guardian skomentował próby zastraszania dziennikarzy, którzy współpracowali z Assange'em, aby obrócić się przeciwko niemu: Co najmniej czterech znanych dziennikarzy zostało skontaktowanych przez policję metropolitalną w imieniu FBI: James Ball, jego były kolega z WikiLeaks, który w tej chwili pracuje w Biurze Dziennikarstwa Śledczego; David Leigh, były dziennikarz "Guardiana" i "Observera"; Heather Brooke, działaczka na rzecz wolności informacji; oraz Andrew O'Hagana, któremu zlecono napisanie autobiografii Assange'a.
Wszyscy odmówili współpracy z FBI. W zeszłorocznym artykule dla Rolling Stone Ball powiedział, iż po raz pierwszy skontaktowano się z nim w 2021 roku i poddano go presji, w tym groźbie, iż sam zostanie oskarżony.
O'Hagan powiedział, iż chociaż nie zgadza się z Assange'em, wolałby pójść do więzienia niż pomagać FBI. Dodam tylko, iż próba ukarania Assange'a za ujawnienie prawdy jest atakiem na samo dziennikarstwo. Zauważyłem, iż żaden z tych głównych współpracowników, którzy opublikowali jego materiały – New York Times, Guardian i Der Spiegel – nie jest ścigany, co pokazuje, iż pokoleniowe uprzedzenie wobec dziennikarstwa internetowego jest sednem sprawy... jeżeli Julian pojedzie do USA, Wielka Brytania nie zdoła obronić jednej z podstawowych zasad demokracji. Zerohedge (Zerohedge)
Redaktor naczelna WikiLeaks Kristinn Hrafnsson skomentowała, co oskarżenie Assange'a i ewentualna ekstradycja oznaczają dla przyszłości wolności prasy. "Nie można nie doceniać efektu, jaki to będzie miało" – powiedział. "Jeśli obywatel Australii publikujący w Europie może zostać skazany na karę więzienia w Stanach Zjednoczonych, oznacza to, iż żaden dziennikarz nigdzie nie będzie bezpieczny w przyszłości".
Jeśli chodzi o Australię, z której pochodzi Assange, tamtejszy parlament właśnie przegłosował formalny wniosek o wycofanie zarzutów przeciwko Julianowi Assange'owi. We wniosku przyjętym przez parlament podkreślono "znaczenie zakończenia sprawy przez Wielką Brytanię i USA, aby pan Assange mógł wrócić do domu, do swojej rodziny w Australii". Źródło.
Assange nie złamał prawa
John Mearsheimer, ekspert ds. public relations, zwraca uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, a także prosi o uwolnienie Juliana Assange'a, ponieważ jest on dziennikarzem i nie złamał prawa. zobacz X wideo.
On jest jednym z nas
Uznany amerykański reżyser filmowy Oliver Stone opublikował w weekend wideo, aby zwrócić uwagę na protesty w "Dniu X" – jak zwolennicy Assange'a nazywają jego nadchodzące przesłuchanie – i ciągłe "nielegalne przetrzymywanie" Assange'a.
"Światu trzeba o tym przypomnieć, podobnie jak Julianowi" – powiedział Stone. "Jest jednym z nas. On jest czymś więcej, on jest kolektywnym nami. jeżeli upadnie, część każdego z nas upadnie". Źródło
Ponawianie apeli Amnesty International
Amnesty International ponowiła apel do rządu USA o wycofanie zarzutów przeciwko Julianowi Assange'owi, a także mówiła o ryzyku dla wydawców i dziennikarzy śledczych na całym świecie, które ich zdaniem wisi na włosku.
Jeśli Julian Assange zostanie wysłany do USA i tam postawiony przed sądem, globalna wolność mediów również stanie przed sądem" – powiedziała Julia Hall, ekspert Amnesty International ds. walki z terroryzmem i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych w Europie.
"Assange osobiście ucierpi z powodu tych politycznie umotywowanych zarzutów, a światowa społeczność medialna zostanie zauważona, iż oni również nie są bezpieczni" – dodał Hall. "Prawo społeczeństwa do informacji o tym, co robią ich rządy w ich imieniu, zostanie głęboko podważone. Stany Zjednoczone muszą wycofać zarzuty przeciwko Assange'owi na mocy ustawy o szpiegostwie i położyć kres jego arbitralnemu przetrzymywaniu w Wielkiej Brytanii.
Wiadomości wspierające Assange'a.
W Nowym Jorku aktywista i satyryk polityczny Randy Credico, gospodarz programu "Julian Assange: Countdown to Freedom" w radiu WBAI i Progressive Radio Network, będzie pilotował ciężarówki z billboardami z napisem "Uwolnić Assange'a" do czasu londyńskiego przesłuchania.
Tymczasem we Francji rosyjski artysta Andriej Mołodkin przyciąga uwagę całego świata, grożąc zniszczeniem kolekcji dzieł takich artystów jak Picasso, Rembrandt i Andy Warhol, którą zgromadził, jeżeli Assange – który cierpi na wiele problemów zdrowotnych – umrze w więzieniu.
Alan Rusbridger, redaktor "Guardiana" podczas długiej sagi WikiLeaks, napisał w tym miesiącu w "Prospect", który teraz redaguje: "Wiem, iż nie skończą na Assange'u. Świat niemal całkowitej inwigilacji, zaledwie naszkicowany przez [George'a] Orwella w Tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym czwartym, jest teraz raczej przerażająco realny".
Peter Hitchens, który nie jest fanem Assange'a, napisał na stronie internetowej MailOnline: "Nawet szanujący się pudel sprzeciwiłby się sposobowi, w jaki w tej chwili zachowujemy się wobec USA. Jesteśmy o krok od tego, by pozwolić amerykańskiemu rządowi sięgnąć do tego kraju i schwytać człowieka, który nie złamał brytyjskiego prawa".
Według "Guardiana" tylko 35 parlamentarzystów napisało w zeszłym roku do prokuratora generalnego USA, domagając się od Waszyngtonu wycofania sprawy. Parlamentarzysta z Leeds East, Richard Burgon, który zorganizował list, powiedział: "Jakakolwiek ekstradycja byłaby w efekcie postawieniem wolności prasy przed sądem". Dołączyło do niego 13 kolegów z Partii Pracy, dwóch posłów Szkockiej Partii Narodowej, poseł Partii Konserwatywnej David Davis, Caroline Lucas z Zielonych i członkowie Izby Lordów.
Wszyscy oni, nie wspominając o wielu ludziach, którzy zgromadzą się przed sądem we wtorek, muszą teraz czekać na orzeczenie Sądu Najwyższego i to, co może ono oznaczać dla Assange'a – i dziennikarstwa.
"Żyjemy w »mediaokracji«. Julian Assange i WikiLeaks poszerzyli horyzont akceptowalnej debaty i możliwości politycznych. Dlatego trafił do więzienia".
Nie tylko wszystkie zarzuty wobec Juliana Assange'a, który ogromnie ucierpiał za to, iż dobrze wykonywał swoją pracę. Julian Assange powinien mieć prawo do spokojnego życia.Według "Guardiana" tylko 35 parlamentarzystów napisało w zeszłym roku do prokuratora generalnego USA, domagając się od Waszyngtonu