KAMIENNA GÓRA. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprasza zwiedzających na pięć wyjątkowych wystaw czasowych, które placówka przygotowała w pierwszym kwartale 2025 roku. Ekspozycje są różnorodne i obejmują malarstwo, grafikę, rękodzieło artystyczne oraz portrety mieszkańców miasta.
Wśród wystaw szczególną uwagę przyciąga ekspozycja dzieł Johannesa Hänscha, berlińskiego malarza z pierwszej połowy XX wieku. Na wystawie „Malarstwo” prezentowanych jest kilkanaście obrazów przedstawiających głównie pejzaże sudeckie i dolnośląskie weduty. To pierwsza publiczna prezentacja zbiorów podarowanych muzeom w Kamiennej Górze i Jaworze przez prywatnego kolekcjonera z Niemiec. Wystawa potrwa do kwietnia 2025 roku.
W lutym otwarto wystawę „Kamiennogórzanie” autorstwa Bernadety Nowak. To wyjątkowa seria portretów mieszkańców Kamiennej Góry oraz osób związanych z miastem. Artystka uchwyciła w swoich pracach lokalne osobowości, które często są doskonale znane mieszkańcom. Wystawę można oglądać do końca marca.
Kolejna propozycja muzeum to pokonkursowa wystawa „Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Haftu i Koronki”. W Kamiennej Górze prezentowane są najlepsze prace rękodzielników z całej Polski, w tym nagrodzone dzieła z renomowanych ośrodków takich jak Koniaków. Ekspozycja jest dostępna do końca marca.
Z kolei od marca do maja zwiedzający mają okazję obejrzeć wystawę ilustracji satyrycznych Mirosława Kuźmy pt. „Nigdy nie jest tak jak zawsze”. Ponad 30 prac znanego dolnośląskiego artysty pokazuje współczesną rzeczywność w krzywym zwierciadle, oferując odwiedzającym humorystyczną i refleksyjną podróż.
Wśród propozycji znalazło się również miejsce dla historii sztuki. Wystawa „Wielka Pasja” prezentuje dziesięć historycznych, wiernych kopii słynnego cyklu Albrechta Dürera, renesansowego mistrza grafiki. Prace oddają geniusz artysty oraz poruszają dramatyzmem scen pasyjnych.
Poza ekspozycjami czasowymi muzeum zaprasza także na swoje wystawy stałe, w tym „Z dziejów tkactwa ludowego”, ekspozycje „W izbie” i „W salonie”, a także galerię rzeźby drewnianej z XV–XVIII wieku oraz wystawę historyczną związaną m.in. z historią Kościoła Łaski oraz Gabinetem Osobliwości.
Więcej informacji dotyczących dostępności, godzin otwarcia oraz biletów znaleźć można na stronie internetowej muzeum.
MW