Rosnąca świadomość ekologiczna skłania coraz więcej osób do aktywnego dbania o ochronę środowiska między innymi przez sumienną segregację odpadów. Mimo dostępu do informacji o korzyściach płynących z recyklingu, wielu Polaków wciąż napotyka na trudności z prawidłowym sortowaniem śmieci. Szczególnie problematyczne okazują się odpady złożone z różnych materiałów, których adekwatna klasyfikacja wymaga nie tylko chęci, ale także dogłębnej wiedzy.
REKLAMA
Zobacz wideo Helena Deeds o recyklingu. "Świat jest zapchany"
Segregacja odpadów. Najczęstsze błędy dotyczą tak zwanych materiałów problemowych
Przeprowadzone badania wykazały, iż aż 90 procent mieszkańców Polski stara się odpowiednio sortować śmieci, co świadczy o rosnącej trosce o środowisko. Jednakże mimo dobrych intencji, często pojawiają się błędy w segregacji, które komplikują późniejszy proces recyklingu. Co rusz zdarza się, iż odpady złożone z wielu różnych materiałów, takich jak papier, plastik, szkło czy metal, trafiają do niewłaściwych pojemników. Tubki po paście do zębów, zużyte filtry do wody czy opakowania po maśle, wykonane z papieru i folii aluminiowej to typowe przykłady "śmieci problemowych", których adekwatne segregowanie sprawia wiele kłopotów.
Jak segregować śmieci? Tubka po paście do zębów nie powinna tu trafić
Tubka po paście do zębów składa się z kilku różnych materiałów, co sprawia, iż jest traktowana jako odpad problemowy. Wewnątrz często znajduje się aluminiowa wkładka, natomiast zewnętrzna jej część oraz zakrętka wykonane są z plastiku. Wydawać by się więc mogło, iż naturalnie powinniśmy ją wyrzucić do kontenera czarnego, w którym znajdują się odpady zmieszane (ze względu na jej warstwową konstrukcję). Nic bardziej mylnego. Wbrew powszechnej opinii nadaje się ona bowiem do recyklingu, a zatem powinna trafić - po opróżnieniu i wyczyszczeniu - do żółtego pojemnika przeznaczonego na plastik i tworzywa sztuczne. Pozostałości pasty natomiast, które z kolei do dalszego przetwarzania się absolutnie nie nadają, powinny znaleźć się w koszu na odpady zmieszane. Przypomnijmy, iż obowiązek segregacja śmieci istnieje w naszym kraju już od kilku lat, a dzielimy je na pięć podstawowych frakcji, do których zaliczamy: bio, szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier i odpady zmieszane.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.