– Najwcześniej 8 kwietnia wieczorem mogą być znane ostateczne wyniki badań wody z miejskiego wodociągu. Wtedy dowiemy się, czy jest zdatna do picia, mycia i wszystkich innych celów sprzed awarii. Z uwagi na obowiązujące metody badań, nie można skrócić tego terminu – przekazał urząd na Facebooku.
Urząd przypomina, iż wciąż obowiązuje zakaz picia wody z kranu, choćby po przegotowaniu. Może ona powodować problemy żołądkowo-jelitowe, a jej używanie w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak zmywarki czy pralki, może prowadzić do ich uszkodzenia i niszczenia odzieży.
Awaria wodociągu: sytuacja od środy
Od środy mieszkańcy Otwocka i Karczewa nie mogą korzystać z wody w kranach ani do spożycia, ani do celów sanitarnych. W sobotę miała się odbyć konferencja z informacją o ewentualnym dopuszczeniu wody do celów higienicznych. Informacje o zdatności wody do picia miały pojawić się w kolejnych dniach.
Prezydent Otwocka Jarosław Margielski poinformował, iż jeżeli wyniki badań będą pozytywne, we wtorek zostanie wydany komunikat o dopuszczeniu wody zarówno do celów sanitarnych, jak i do spożycia. Zapowiedział także kolejne badania, których wyniki będą publikowane w czwartek, piątek i dalszych dniach.
Aby skrócić czas kryzysu, zdecydowano o zasilaniu sieci wodą filtrowaną, a nie – jak wcześniej – surową, nadającą się jedynie do spłukiwania toalet. Margielski podkreślił, iż wewnętrzne analizy wykazały, iż woda po filtracji ma lepsze parametry.
Wojewoda mazowiecki: w Otwocku bez wody 50 tys. osób, w gminie Karczew ok. 10 tys.
Wyniki badań surowej wody
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku podała, iż w dniach 2–4 kwietnia sieć była zasilana surową wodą, która została przebadana w laboratorium WSSE w Warszawie.
– Otrzymane wyniki nie budzą zastrzeżeń pod kątem bakteriologicznym. Jednak w zakresie badań fizykochemicznych zawierała wysokie stężenia manganu i żelaza – informuje raport. Taka woda może niekorzystnie wpływać na skórę i błony śluzowe osób wrażliwych – dzieci i seniorów.
Margielski wyjaśnił, iż nie rozdzielono komunikatów dotyczących przydatności wody do celów sanitarnych i spożywczych, aby usprawnić działania kryzysowe. W sobotę dyrektor PSSE w Otwocku, dr Agata Wolska, poinformowała, iż surowa woda może być używana wyłącznie do spłukiwania toalet.
Śledztwo w sprawie awarii
W środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło, iż woda w Otwocku i Karczewie jest niezdatna do spożycia i użytku sanitarnego. Prezydent miasta poinformował, iż powodem była awaria magistrali zasilającej stację uzdatniania wody.
W piątek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga ogłosiła wszczęcie śledztwa w sprawie awarii. – Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż uszkodzenie urządzenia nie było wynikiem umyślnego działania osób trzecich – poinformował rzecznik prokuratury Norbert Antoni Woliński.
W działania pomocowe włączyły się inne samorządy. Chełm, Józefów oraz Warszawa (która dostarczyła 16 beczkowozów i ozonator) wsparły Otwock i Karczew. Wrocław przekazał ponad 47 tys. litrów wody butelkowanej, a kolejne transporty zapowiedziano na poniedziałek. Pomoc zaoferował również Związek Miast Polskich.