Wykorzystaliśmy wielką szansę

6 dni temu

TRILUX, niemiecki producent oświetlenia LED, wprowadziła się do liczącego 23 tys. mkw. obiektu, który powstał w świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. W czwartek dokonano uroczystego otwarcia zakładu.

Firma działa na polskim rynku od 2005 roku. W Świdniku planuje produkcję opraw oświetleniowych. Inwestycja ma jej zapewnić nowe możliwości produkcyjne, logistyczne i montażowe, jak również rozwój produktów i usług IT. Fabryka będzie stanowiła uzupełnienie oferty zakładów działających już w niemieckim Arnsbergu oraz hiszpańskiej Saragossie.

Budynek jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne, zarówno pod względem oświetlenia, jak i materiałów budowlanych. Zgodnie z hasłem „Gdzie jest światło, tam jest życie”, którym kieruje się producent, oświetlenie na terenie zakładu ma wspierać dobre samopoczucie kadry.

Nowa inwestycja wpisuje się w ambitne cele TRILUX w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki lokalizacji zakładu w Świdniku firma skróci transport do europejskich odbiorców, zmniejszając ślad węglowy. W trosce o środowisko na terenie zakładu powstają infrastruktura rowerowa, punkty ładowania samochodów elektrycznych, łąka kwietna oraz hotele dla owadów.

Przed otwarciem zakładu rozmawialiśmy z Piotrem Mokrzanem, dyrektorem Zakładu Produkcyjnego TRILUX w Świdniku.

– Jaką rolę będzie pełniła świdnicka fabryka w strukturze koncernu?

– Nowy zakład przede wszystkim zwiększa nasze możliwości w zakresie rozwoju i produkcji energooszczędnych, zrównoważonych rozwiązań oświetleniowych LED tak, by sprostać rosnącemu na nie zapotrzebowaniu. Wraz z otwarciem nowego zakładu produkcyjnego w Świdniku TRILUX będzie mieć już 3 fabryk w Europie. Nowa lokalizacja podkreśla zatem strategiczne znaczenie Europy Wschodniej dla firmy TRILUX i odzwierciedla nasze wieloletnie zaangażowanie w tym regionie. Jest też centralnym filarem naszej globalnej strategii wzrostu. Zakład ten doskonale uzupełnia nasze zakłady produkcyjne w Niemczech i Hiszpanii. A dzięki niemu będziemy w stanie jeszcze szybciej i bardziej elastycznie reagować na lokalne potrzeby i wymagania klientów. Ponadto skracamy trasy i czas dostaw oraz wzmacniamy naszą niezależność od wpływów zewnętrznych. Stwarza to idealne warunki do dalszego rozwoju.

– Jaki będzie profil jej działalności?

– Nasz ultra nowoczesny zakład produkcyjny oferuje zdolność produkcyjną na poziomie do miliona opraw oświetleniowych rocznie a skupiać się będzie na wytwarzaniu produktów oświetleniowych dla biur i obiektów handlowych. W Świdniku produkować będziemy zatem nasze oprawy LED. Zaczniemy od produkcji serii 6651, Lightpanel i B.Veo. Dołączy do nich także seria Luceos a w kolejnych miesiącach dołączą kolejne oprawy.

– Ilu pracowników zatrudni firma i jak będzie wyglądała struktura zatrudnienia?

W początkowej fazie w obszarach produkcji, administracji i rozwoju produktów pracować będzie około 70 pracowników. W nadchodzących miesiącach zatrudnienie, szczególnie w produkcji, montażu i logistyce, ma wzrosnąć do 250 osób.

Chcemy przyciągnąć ich naszą demokratyczną i otwartą kulturą pracy, jak również możliwością pracy w rozwijającym się sektorze ekologicznych źródeł światła. Pracownicy mogą także liczyć na udogodnienia socjalne: zakład w części socjalnej, w części biurowej i samej produkcji ma być referencją rozwiązania oświetlenia wspierając filozofię wellbeing. Pracownicy zostaną także objęci prywatną opieką zdrowotną i otrzymają karty MyBenefit, umożliwiające korzystanie bezpłatnie w ramach określonych limitów z zajęć sportowych, SPA czy zakupów w sklepach. Pracownicy otrzymają także dofinansowanie do posiłków na terenie zakładu.

– Jak przebiegała kooperacja z władzami miasta w procesie inwestycyjnym?

– Doskonale. Od samego początku czuliśmy wsparcie ze strony władz Świdnika, a zwłaszcza obecnego burmistrza miasta, Marcina Dmowskiego. Podkreślał on, iż dla miasta ważne jest to, iż jesteśmy firmą wspierającą zrównoważony rozwój, bo wpisujemy się w politykę miasta w tym zakresie, a nasza obecność potwierdza, iż Świdnik to prawdziwe, regionalne centrum biznesu i produkcji.

– Czy TRILUX ma plany związane z ewentualną rozbudową zakładu?

– W chwili obecnej zakład spełnia nasze potrzeby, więc takich planów nie ma. Z pewnością jednak jako firma działamy na rynku, który bardzo dynamicznie się rozwija.

TRILUX to nie jedyna firma, która wybrała Świdnik na nowe miejsce inwestycji. Strefę Aktywności Gospodarczej wybrali już: Panattoni Park Lublin IV, fabryka autobusów NesoBus, czyli projekt Grupy Polsat Plus i ZE PAK oraz DB Schenker

jmr

Idź do oryginalnego materiału