Wybrane kraje UE mogą skorzystać na polityce Donalda Trumpa i wojnie celnej, w której głównymi stronami konfliktu będą USA i Chiny – oceniła firma doradcza Crido. Dodała też, iż inwestycje w europejską energetykę powinny skupić się na obniżeniu cen energii.
Według Crido, decyzje prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa związane z protekcjonizmem państwowym, czyli np. podwyższenie ceł, mogą negatywnie wpłynąć na atrakcyjność Unii Europejskiej i Polski jako miejsca inwestycji.
Niektóre kraje UE mogą jednak skorzystać na polityce Trumpa i wojnie celnej, w której głównymi stronami konfliktu będą USA i Chiny.
– Tak się stanie, o ile transakcje handlowe w zakresie obronności czy energetyki pomiędzy europejskimi krajami NATO a Stanami Zjednoczonymi i potencjalne korzyści płynące z tego dla amerykańskiego budżetu, złagodzą politykę celną dotyczącą eksportu europejskich towarów do USA
– wskazali.
W takim przypadku – jak zauważyli autorzy – kraje UE mogą liczyć na lokowanie części amerykańskich inwestycji w Europie, w tym przenoszonych z Chin.
W drugim scenariuszu, który może nakładać się na pierwszy, ze strony UE mają pojawić się „dążenia do silniejszej konkurencyjności i niezależności względem USA, po latach „pozostawania w tyle”.
Według Crido, w obu tych scenariuszach „Europa musi inwestować w nowe technologie i innowacyjność, ale też zredukować bariery prawne i biurokrację”, która – w ocenie firmy – negatywnie wpływa na europejskie przedsiębiorstwa. Ponadto, jak podkreślono, inwestycje w transformację energetyczną nie powinny skupiać się „wyłącznie na efekcie ekologicznym, ale też na obniżeniu cen energii elektrycznej w krajach UE”.
Firma doradcza zaznacza, iż decydującym czynnikiem wyboru lokalizacji inwestycji będzie innowacyjność, efektywność energetyczna i dostępność nowoczesnych technologii.
– Dotrzymanie kroku w postępie technologicznym i taniej energii takiemu partnerowi jak USA będzie wymagało od państw UE ogromnych nakładów kapitałowych
– stwierdziła.
W związku z tym – jak dodała – ze strony Komisji Europejskiej można spodziewać się inicjowania funduszy wspierania energetyki, innowacji, przemysłu i nauki.
Autorzy raportu zauważyli, iż niskie koszty pracy w Polsce „przestają być wystarczającym argumentem dla globalnych inwestorów”.
– Polska musi gwałtownie adaptować się do nowych trendów technologicznych, jednak spółki mają ograniczony wpływ na koszty energii, szczególnie gazu
– wskazali.
Problemem też – jak dodali – są ograniczone zasoby finansowe, które komplikują dostosowanie się polskich firm do rosnących wymagań regulacyjnych.
Aby Polska utrzymała konkurencyjność, w ocenie autorów musi inwestować w tanie i zrównoważone źródła energii, rozwój technologii AI oraz uproszczenia regulacyjne dla przedsiębiorstw.
– Brak działań w tych kluczowych obszarach może skutkować odpływem inwestycji do państw oferujących bardziej sprzyjające warunki, w tym innych państw UE
– zaznaczyli.
Wskazali też, iż nasz kraj będzie musiał też m.in. inwestować fundusze unijnie sprawnie i na przejrzystych zasadach, prowadzić aktywną politykę zachęt inwestycyjnych dla dużych inwestorów oraz utrzymać atrakcyjność w tej chwili dostępnych zachęt, np. Polskiej Strefy Inwestycji.
– Wzrost gospodarczy Polski może spowolnić na skutek prawdopodobnych utrudnień eksportowych dla UE, które szczególnie negatywnie wpłyną na naszego największego partnera w eksporcie – Niemcy (eksportują ok. 10 proc. swoich towarów do USA, Polska – ok. 3 proc.)
– poinformowała firma doradcza.
Według niej, efekt ten może zostać wzmocniony poprzez postawienie przez USA na tańsze źródła energii, np. z paliw kopalnianych. Przyczyni się to „do pogorszenia konkurencyjności kosztowej produkcji UE względem USA”.
Autorzy raportu przewidują, iż „konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu przez Chiny w przypadku nałożonych przez USA ceł, może również osłabić polski eksport na rynki państw UE”.
Czytaj także:
Inauguracja prezydentury Trumpa to seria ceremonii, wieców i parad
Drugą prezydenturę Donalda Trumpa rozpocznie długa seria ceremonii, występów, parad i balów. Pierwotne plany zostały jednak zmienione ze względu na zapowiadaną zimną pogodę. Wydarzenia związane z objęciem władzy przez...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:
TikTok przestał działać w Stanach Zjednoczonych
Aplikacja TikTok poinformowała w niedzielę rano (19 stycznia), iż przestała działać w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej kierownictwo firmy podało, iż jeżeli administracja prezydenta USA Joe Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia,...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:
Trump zamierza rozpocząć operację deportacji migrantów dzień po inauguracji
Prezydent elekt USA Donald Trump, który obejmie urząd w poniedziałek (20 stycznia), zamierza następnego dnia rozpocząć szeroko zakrojoną akcję aresztowań migrantów, którzy zdaniem władz, nielegalnie przebywają w kraju -...
Czytaj więcejDetails