Zanim jednak zacznie się głosowanie nastąpi proces zgłaszania kandydatów. Najpóźniej w 21. dniu przed jego rozpoczęciem należy dostarczyć Miejskiej Komisji Wyborczej zgłoszenie, w którym znajdzie się formularz zawierający niezbędne dane osobowe oraz listę poparcia co najmniej 10 wyborców z obszaru dzielnicy. Kandydat musi posiadać bierne prawo wyborcze oraz stałe miejsce zamieszkania w dzielnicy, na której terenie ubiega się o mandat.
Druki zgłoszenia kandydatów do rad dzielnic znajdą Państwo na dole strony.
Czynne i bierne prawo wyborcze mają pełnoletni na czas głosowania oraz niepozbawieni praw wyborczych: obywatele Polski, Unii Europejskiej nie będący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ujęci w stałym obwodzie głosowania pod adresem znajdującym się na terenie Dzielnicy.
Do zakresu zadań dzielnicy należą wyłącznie tematy publiczne dotyczące bezpośrednio obszaru dzielnicy i służące zaspokajaniu potrzeb jej mieszkańców oraz poprawie warunków ich życia. Każdego roku dzielnice składają wnioski na projekty inwestycyjne lub remontowe, a także uchwalają plan finansowy oraz program działania w ramach środków budżetowych postawionych im do dyspozycji w budżecie Opola.
W lutowych wyborach każda osoba zamieszkująca na stałe na terenie dzielnicy (bez zameldowania na pobyt stały), może zostać ujęta w stałym obwodzie głosowania, adekwatnym dla adresu zamieszkania. W tej sprawie powinna zwrócić się do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola z pisemnym wnioskiem o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
Wyborcy nie ujęci w stałym obwodzie głosowania pod adresem zamieszkania na terenie danej dzielnicy nie mogą kandydować do Rady Dzielnicy, a także nie mogą udzielić pisemnego poparcia kandydatowi.
Zgłoszenie kandydata musi mieć pisemne poparcie co najmniej 10 wyborców zamieszkałych na terenie dzielnicy. Kandydat nie może sam sobie udzielić poparcia. Do jego zgłoszenia uprawnieni są tylko wyborcy z listy poparcia kandydata, a ten nie może dokonać samodzielnego zgłoszenia.
Przed rozpoczęciem głosowania każdy wyborca może złożyć wniosek o udzielenie informacji, czy został ujęty w stałym obwodzie głosowania na ternie swojej Dzielnicy. W tym celu należy skontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich pod nr tel. 77 541 13 57.
Wybory zaplanowane zostały od godz. 7:30 w dniu 4 lutego i będą trwały do 14 lutego do godziny 15:30 za pośrednictwem platformy: www.wybory.dzielnice.opole.pl
Terminy dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej ul. Rynek 1A, pokój 430:
7 i 8 stycznia 2025 r. – od godz. 14:00 do 16:009 i 13 stycznia 2025 r. – od godz. 15:00 do 17:0014 stycznia 2025 r. – od godz. 13:00 do 15:00, – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń
Dzielnice Opola:
Dzielnica I: Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Świerkle, Dzielnica II: Krzanowice, Wróblin, Zakrzów, Dzielnica III: Chabry, Dzielnica IV: Armii Krajowej, Dzielnica V: Gosławice, Malinka, Dzielnica VI: Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina, Dzielnica VII: Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska, Dzielnica VIII: Śródmieście, Dzielnica IX: Stare Miasto, Dzielnica X: Nadodrze, Dzielnica XI: Zaodrze, Dzielnica XII: Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski, Dzielnica XIII: Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice.