Wybory prezydenckie już 18 maja. Jak i gdzie zagłosować w Poznaniu? Praktyczny przewodnik dla wyborców

4 godzin temu

Kto może głosować?

Prawo udziału w wyborach przysługuje każdemu obywatelowi Polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych, wyborczych ani ubezwłasnowolniony.

Jak i gdzie oddać głos w Poznaniu?

Osoby zameldowane na stałe w Poznaniu mogą głosować w komisji adekwatnej dla ich adresu zamieszkania. Poznaniacy, którzy nie są zameldowani, ale chcą oddać głos w mieście, mają kilka opcji:

  • Zameldowanie się w Poznaniu – możliwe online (na gov.pl) lub osobiście w urzędzie przy ul. Libelta 16/20 lub ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404.

  • Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania – istotny również w kolejnych wyborach.

  • Jednorazowe dopisanie do spisu wyborców – w urzędzie lub online, najpóźniej do 15 maja.

  • Zaświadczenie o prawie do głosowania – umożliwia głosowanie w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą; wydawane bez zapisów do 15 maja.

Jak znaleźć lokal wyborczy?

W Poznaniu będzie działać 227 obwodowych komisji. adekwatną dla danego adresu można znaleźć, korzystając z cyfrowego planu miasta (mapa tematyczna „wybory”). Pomoc dostępna jest także telefonicznie w Poznań Kontakt: 61 646 33 44.

Co zabrać do lokalu?

Należy mieć ze sobą istotny dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty (również w aplikacji mObywatel) lub paszport.

Głosowanie przez pełnomocnika

Możliwość ta przysługuje osobom po 60. roku życia oraz z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wniosek o pełnomocnictwo należy złożyć do 9 maja.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

W Poznaniu aż 132 lokale są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wybór lokalu jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu zmiany miejsca głosowania. Osoby niewidome mogą skorzystać z nakładek z alfabetem Braille’a, a w lokalu możliwe jest również skorzystanie z pomocy osoby towarzyszącej (nie może to być członek komisji). Komisja zobowiązana jest także do odczytania na życzenie treści obwieszczeń wyborczych.

Bezpłatny transport i komunikacja miejska

Osoby z niepełnosprawnością oraz wyborcy 60+ mogą w dniu wyborów bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Dodatkowo miasto zapewnia bezpłatny transport do lokali wyborczych specjalnymi taksówkami i pojazdami przystosowanymi do przewozu wózków. Usługę można zamówić telefonicznie do 15 maja, dzwoniąc pod numer: 61 646 33 44.

Ułatwienia dla studentów

Miasto przygotowało komisje wyborcze w akademikach – DS Karolek (UM) i DS Zbyszko (UAM). Studenci spoza akademików mogą dopisać się do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie.

Praca urzędu w sobotę

W sobotę, 10 maja, w godz. 7:30–14:00 urząd przy ul. Libelta 16/20 będzie otwarty dla tych, którzy chcą odebrać dowód osobisty, uzyskać zaświadczenie do głosowania, zameldować się lub zmienić miejsce głosowania. Zaświadczenia będą także wydawane przy ul. Gronowej 22a.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zachęca do udziału w głosowaniu:

– To od nas zależy, kto przez najbliższe pięć lat będzie podejmował decyzje w naszym imieniu. Idźmy na wybory i pokażmy, iż demokracja ma dla nas znaczenie – apeluje.

Więcej szczegółów i aktualnych informacji znaleźć można na miejskich stronach internetowych oraz pod numerem infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44

Idź do oryginalnego materiału