Wybory prezydenckie. Dziś ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania

6 godzin temu
Zdjęcie: Liczenie kart do głosowania przez członków obwodowych komisji wyborczych w urzędzie miejskim w Przemyślu (autor: PAP/Darek Delmanowicz)


Jeszcze tylko w czwartek w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta można odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wniosek składa się w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Zaświadczenie wyborca odbiera „od ręki” – osobiście albo przez pisemnie upoważnioną do tego osobę. W tym drugim wypadku wnioskujący musi sporządzić wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie.

Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: jedno o prawie do głosowania w wyborach 18 maja i drugie o takim prawie w dniu ponownego głosowania, czyli tzw. II tury wyborów, która, jeżeli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca. Trzeba pamiętać, żeby do lokalu wyborczego zabrać adekwatne zaświadczenie.

Ponadto zaświadczenie takie w danych wyborach otrzymuje się tylko raz, ważne więc, by go nie utracić. W przypadku zgubienia zaświadczenia, zniszczenia go czy kradzieży, wyborca nie będzie mógł zagłosować, choćby jeżeli będzie chciał to zrobić w obwodowej komisji wyborczej w miejscu, w którym mieszka.

Po wydaniu mu zaświadczenia bowiem zostanie on z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty.

W przypadku konieczności przeprowadzenia II tury wyborów, jeżeli wyborca zmienia miejsce pobytu po pierwszym głosowaniu a przed ponownym, może też otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania na drugą turę.

PKW o zaświadczeniach

W wydanym w środę komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza podkreśliła, iż nieprawdziwe są informacje dotyczące rzekomych możliwości uzyskania przez wyborcę więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania tak na pierwsze głosowanie, jak i na ponowne głosowanie.

Zaznaczono, iż jeżeli wyborca otrzymał takie zaświadczenie, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym był ujęty, zatem nie ma możliwości pobrania przez niego kolejnego zaświadczenia o prawie do głosowania.

PKW zaznaczyła też, iż obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek zwrócić szczególną uwagę czy wyborca przedstawia oryginał zaświadczenia, czyli czy ma ono hologram z nadrukiem „PRP 2025”, którym są te zaświadczenia zabezpieczone.

Ewidencję wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania prowadzona jest w Centralnym Rejestrze Wyborców, a ponadto każda gmina ma obowiązek rozliczenia się ze wszystkich otrzymanych hologramów.

Przypomniano też, iż zgodnie z Kodeksem wyborczym podrabianie dokumentu, przerabianie go i używanie takiego dokumentu jako autentycznego jest przestępstwem przeciwko wyborom.

Ponadto PKW podkreśliła ponadto, iż na zaświadczeniu o prawie do głosowania „nie wskazuje się, na którego kandydata wyborca oddaje głos” – to reakcje na takie nieprawdziwe informacje, które pojawiły się w internecie.

Zmiana miejsca głosowania

Również w czwartek mija termin, który osoby przebywające czasowo poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania, albo takie, które nie są ujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców, mają na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. Wniosek taki, w którym podaje się m.in. adres przebywania w dniu wyborów, można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.

Wniosek na papierze z własnoręcznym podpisem składa się do urzędu gminy, na terenie której wyborca przebywa i chce głosować w wyborach prezydenckich w wybranej komisji obwodowej. Wniosek w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub osobistym, można złożyć przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wnioski o zmianę miejsca głosowania mogą składać również: żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową albo odbywający ćwiczenia wojskowe; policjanci z jednostek skoszarowanych; funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby.

Jeśli wyborca zmieni miejsce głosowania, to zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym był wcześniej ujęty. Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania, będzie ujęty w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).

Idź do oryginalnego materiału