Wybory prezydenckie 2025: Połowa Polaków już zagłosowała [RELACJA]

4 dni temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/wybory-prezydenckie-2025-relacja-glosowanie/


Dzisiaj Polacy wybierają nowego prezydenta. Zapraszamy na relację z wyborów.

  • [20:00] UWAGA: Została ostatnia godzina głosowania! Lokale wyborcze otwarte są do godz. 21:00.
  • [19:19] Frekwencja w miastach jest na razie kilka wyższa niż na wsiach – w miastach do godz. 17:00 głos oddało 51,6 proc. uprawnionych, a na wsiach 49,4 proc.
  • [19:00] Frekwencja na ten moment jest wyższa niż przed pięcioma laty. W wyborach prezydenckich w 2020 r. do godz. 17:00 frekwencja wyniosła 47,89 proc. W tegorocznych wyborach jest ona wyższa o 2,8 proc.
  • [18:51] W jednym z lokali wyborczych w Bielsku Białej zmarła osoba w wieku 84 lat.
  • [18:48] Najwyższą frekwencją do godz. 17:00 może ponownie pochwalić się Krynica Morska, gdzie zagłosowała 73,81 proc. uprawnionych do głosowania. Najsłabszy wynik odnotowała na razie gmina Zębowice (frekwencja wyniosła tam 30,45 proc.).
  • [18:41] Najwyższą frekwencję do południa odnotowano w województwie mazowieckim54,97 proc. Wydano tam ponad 2 mln. kart do głosowania. Wysoka była frekwencja także w województwach: małopolskim (52,89 proc.) i pomorskim (52,4 proc.). Najmniejszy odsetek uprawnionych oddał głos w województwie opolskim43,22 proc.
  • [18:34] Konferencja PKW: Frekwencja w skali kraju do godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Oznacza to, iż karty do głosowania pobrało już 14 405 533 osób. Więcej informacji tutaj.

🔴 #NaŻywo | 18:30, 18.05.2025 r. | Konferencja prasowa PKW ➡️ https://t.co/RfLrksrpMY

— Państwowa Komisja Wyborcza (@PanstwKomWyb) May 18, 2025

  • [18:06] Od początku ciszy wyborczej odnotowano 202 przypadki jej naruszenia, w tym zarówno przestępstwa, jak i wykroczenia — poinformowała dzisiaj po południu Komenda Główna Policji. Kolejne zgłoszenia o wykroczeniach przez cały czas napływają.

Trwa cisza wyborcza.
Od początku jej ogłoszenia Policja odnotowała 2️⃣0️⃣2️⃣ przypadki jej naruszenia.
Przypominamy 👇https://t.co/Gd5sLhM50d

— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) May 18, 2025

  • [17:31] UWAGA: Ostemplowana karta jest warunkiem ważności głosu!
    Niektóre komisje wyborcze wydają nieostemplowane karty — jest to zaniedbanie ze strony komisji. Przy wypełnianiu karty warto upewnić się, czy nasza karta do głosowania na pewno ma ostemplowanie na dole. Więcej informacji tutaj.
  • [15:50] Na pytanie o termin ogłoszenia wyników pierwszej tury przewodniczący PKW Sylwester Marciniak odpowiedział, iż protokoły z 511 komisji poza granicami kraju powinny dotrzeć w ciągu 24 godzin od zamknięcia lokali wyborczych w kraju, czyli jutro do godz. 21:00. Protokoły trafią do warszawskiej komisji odpowiedzialnej za zliczenie wszystkich głosów z zagranicy.
  • [14:47] UWAGA: Ścięty róg karty do głosowania nie oznacza, iż jest ona sfałszowana – to specjalne ułatwienie dla osób korzystających z nakładek. „Część wyborców uważa, iż karty są sfałszowane, bo mają ścięty górny róg. W Tarnowie była taka sytuacja, iż zawiadomiono policję. Prawy górny róg jest ścięty we wszystkich kartach, bo jest to element ułatwiający (głosowanie – red.) osobom korzystającym z nakładek w alfabecie Braille’a”, powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Jak dodał później, za granicą karty nie mają ściętego rogu, ale nie jest to błąd. „Za granicą po prostu nie ma możliwości ze skorzystania z nakładek w alfabecie Braille’a”, wyjaśnił.
  • [14:44] Frekwencja w miastach jest na razie nieznacznie wyższa niż na wsiach – w miastach do godz. 12:00 głos oddało 20,5 proc. uprawnionych, a na wsiach 19,96 proc.
  • [14:40] Frekwencja do południa okazała się niższa niż przed pięcioma laty. W wyborach prezydenckich w 2020 r. mimo trwającej wówczas pandemii COVID-19 do godz. 12:00 frekwencja wyniosła 24,08 proc. Ostatecznie zagłosowało wtedy 64,51 proc. wyborców.
  • [14:05] Najwyższą frekwencją do godz. 12:00 może pochwalić się Krynica Morska, gdzie zagłosowała już ponad połowa uprawnionych (50,16 proc.). Najsłabszy wynik odnotowała na razie gmina Jemielnica, w której głos oddała dotychczas tylko co dziesiąta osoba z czynnym prawem wyborczym (frekwencja wyniosła tam 10,27 proc.).
  • [14:00] Najwyższą frekwencję do południa odnotowano w województwie małopolskim23,05 proc. Wydano tam ponad 597 tys. kart do głosowania. Wysoka była dotychczas frekwencja także w województwach podlaskim (22,57 proc.), podkarpackim (22,3 proc.) i mazowieckim (21,51 proc.). Najmniejszy odsetek uprawnionych oddał głos w województwie opolskim16,07 proc.
  • [13:42] Konferencja PKW: Frekwencja w skali kraju do godz. 12:00 wyniosła 20,28 proc. Oznacza to, iż karty do głosowania pobrało już 5 739 537 osób. Więcej informacji tutaj.

🔴 #NaŻywo | 13:30, 18.05.2025 r. | Konferencja prasowa PKW ➡️https://t.co/EiAvqPch2Q

— Państwowa Komisja Wyborcza (@PanstwKomWyb) May 18, 2025

  • [12:55] Wybory nie są jedynym ważnym wydarzeniem w ten weekend – tutaj piszemy o wczorajszym finale 69. Konkursu Piosenki Eurowizji, który wygrała Austria. Z kolei w Watykanie zakończyła się msza inauguracyjna pontyfikatu Leona XIV – tutaj znajdą Państwo rozmowę przeprowadzoną z tej okazji przez EURACTIV.pl z ks. Przemysławem Śliwińskim, rzecznikiem Archidiecezji Warszawskiej, autorem książki Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich.
  • [12:45] Dzisiaj głosują nie tylko Polacy, ale także Rumuni i Portugalczycy. Rumuni, podobnie jak my, wybierają prezydenta, a Portugalczycy parlament – już po raz trzeci w ciągu trzech lat. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
  • [12:42] Czy wolno zrobić zdjęcie karcie do głosowania? Nie jest to zabronione, o ile karta jest pusta. Sfotografowanie wypełnionej karty, a następnie publikacja fotografii w mediach społecznościowych może natomiast zostać uznane za złamanie ciszy wyborczej. Wolno również zrobić sobie zdjęcie przy urnie podczas wrzucania do niej karty, ale takie zdjęcie nie powinno obejmować twarzy innych osób, w tym członków komisji wyborczej. Należy też pamiętać, aby nie zakłócać przebiegu głosowania, na przykład blokując dostęp do urny przez kilka minut.
  • [12:25] Przypominamy, iż w lokalach wyborczych otrzymamy dzisiaj tylko jedną kartę do głosowania. W pierwszej turze znajdzie się na niej pełna lista trzynastu kandydatek i kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta. W drugiej turze na karcie pojawią się nazwiska dwóch osób z najlepszymi wynikami z pierwszej tury.
  • [10:39] Jak oddać istotny głos w wyborach? Co należy ze sobą zabrać do lokalu wyborczego? O tym piszemy tutaj.
  • [10:13] Jakie zachowania łamią przepisy o ciszy wyborczej? Co za to grozi? O tym wszystkim w naszym artykule.
  • [10:11] o ile zaś chodzi o przestępstwa związane z ciszą wyborczą, to przewodniczący PKW poinformował o postępowaniu na mocy artykułu 268 Kodeksu karnego, wszczętym po pojawieniu się informacji, iż na telebimach wyświetlane były spoty wyborcze jednego z kandydatów.
  • [10:07] Na pytania mediów o przypadki łamania ciszy wyborczej, Marciniak podkreślił, iż większość z nich to agitacja w internecie. „Póki co otrzymaliśmy bardzo ten meldunek terminowy, bardzo ogólny, czyli liczby bez szczegółów. Natomiast można powiedzieć, iż kwestia naruszenia ciszy wyborczej wynikająca z przepisów kodeksu wyborczego dotyczy informacji, które ukazały się w internecie, aby zachęcić do głosowania na określonego kandydata”, powiedział.
  • [10:02] Marciniak zapewnił, iż pierwsze godziny głosowania przebiegają spokojnie. „W tle są jeszcze jakieś takie, co prawda nie do końca potwierdzone (incydenty – red.), udział członków komisji w stanie wskazującym na użycie alkoholu. W jednym przypadku, kiedy zastępca przewodniczącego odprowadzał członka komisji na komisariat policji, żeby ewentualnie sprawdzić, czy nie jest w stanie nietrzeźwości ten członek po prostu uciekł”, powiedział szef PKW.
  • [9:54] „Nie ma żadnych sygnałów o tym, iż że któryś lokal został otwarty zbyt późno. Do obwodowych komisji zgłosili się rano mężowie zaufania i ankieterzy, natomiast nie było obserwatorów społecznych ani międzynarodowych, chociaż już zaszła konieczność odwołania członków owych komisji wyborczych, chociażby z uwagi na rezygnację z uwagi na pobyt w szpitalu czy z powodu zgłoszonej choroby. Ale to w żadnym stopniu nie wpływa na proces wyborczy”, powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
  • [9:19] Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na dzisiaj cztery konferencje prasowe:
    • o godz. 9.30 poda informacje z pierwszych godzin głosowania;
    • o godz. 13.30 przekaże dane m.in. o frekwencji wyborczej na godz. 12.00;
    • o godz. 18.30 przekazana będzie informacja o frekwencji na godz. 17.00;
    • ostatnia konferencja PKW zaplanowana jest na godz. 22.00, by podsumować dzień głosowania.
  • [9:13] Początek głosowania o godz. 7:00 odbył się bez incydentów, podało Krajowe Biuro Wyborcze. „Od początku ciszy wyborczej do 6 rano w niedzielę odnotowano 122 przypadki naruszenia ciszy wyborczej”, przekazała rzeczniczka Komendy Głównej Policji insp. Katarzyna Nowak.
  • [7:30] A co jeżeli mój dowód osobisty jest nieważny? Jak podaje PKW, to nie problem. W Polsce możliwe jest głosowanie na podstawie dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego identyfikację wyborcy, choćby jeżeli jest to nieważny dokument.
  • [7:27] Pamiętajmy, iż do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, umożliwiający identyfikację wyborcy – dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Dowód można okazać w formie fizycznej bądź w aplikacji mObywatel. Nie musimy natomiast brać ze sobą długopisu – długopisy dostępne są w lokalu.
  • [7:18] Lokale wyborcze zostały już otwarte. Oddawać głosy na prezydenta można będzie do godz. 21:00. Do wyboru jest 13 kandydatów.
Idź do oryginalnego materiału