
W niedzielę, 18 maja odbędą się wybory Prezydenta Polski. Przed przystąpieniem do wyborów należy zapoznać się z takimi tematami, jak: co należy mieć przy sobie podczas głosowania, kto ma prawa wyborcze oraz co należy zrobić, kiedy ktoś chce zagłosować poza swoim stałym miejscem zamieszkania.
O czym koniecznie należy pamiętać przed przystąpieniem do głosowania przypomina Tomasz Doruchowski, Dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Częstochowie:
– Musimy o pamiętać przede wszystkim, żeby zadbać o to, żebyśmy byli ujęci na spisie wyborców. Tam, gdzie stale zamieszkujemy, tam będziemy ujęci na spisach wyborczych, natomiast dobrze jest to sprawdzić, czy figurujemy w rejestrze wyborców pod wskazanym adresem. No i oczywiście już w samym dniu głosowania należy pamiętać o tym, żeby koniecznie ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem.
Dyrektor częstochowskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego wyjaśnił również, jak wyglądają procedury kiedy chcemy zagłosować, a znajdujemy się poza swoim stałym miejscem zamieszkania:
– Kiedy chcemy głosować na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a będziemy poza swoim stałym miejscem zamieszkania, to już w tej chwili możemy sobie pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. W każdym urzędzie miasta lub gminy takowe zaświadczenie otrzymamy. Od dnia 4 kwietnia do 15 maja, to termin, w którym te zaświadczenia możemy sobie pobrać w dowolnym urzędzie. Możemy również złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Czyli o ile wiemy, iż będziemy przebywać na przykład w jakimś sanatorium, to na terenie tej jednostki możemy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Osoby niepełnosprawne i o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą również składać wnioski o zamiar głosowania korespondencyjnego do dnia 5 maja. Oprócz osób niepełnosprawnych mogą takie wnioski również składać wyborcy, którzy w dniu głosowania kończą 60 lat. Do dnia 9 maja z kolei można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. o ile chodzi o głosowanie za granicą, to Ministerstwo Spraw Zagranicznych poda wykaz obwodów głosowania, i tam również wyborcy przebywający za granicą, którzy będą posiadać ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania lub wcześniej zadbają o to, żeby ich ująć w tym obwodzie głosowania, będą mogli oddać głos.
Tomasz Doruchowski opowiedział również komu przysługuje prawo wyborcze, a komu nie:
– Osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, nie są pozbawione w żaden sposób praw wyborczych, no i oczywiście są ujęte w stałym obwodzie głosowania. Osoby, które 18 lat jeszcze nie mają lub zostały pozbawione czy orzeczeniami sądu, czy Trybunału Praw Wyborczych, no to niestety zagłosować nie będą mogły. Również nie będą mogły zagłosować osoby, które nie są ujęte w żadnym obwodzie głosowania w centralnym rejestrze wyborców.
Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Częstochowie przypomina, iż lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Swój obwód głosowania można sprawdzić m.in. w aplikacji mObywatel.