Adrian Zandberg wykształcenie, wiek: Adrian Tadeusz Zandberg ma 46 lat, urodził się 4 grudnia 1979 roku w Aalborgu w Danii. Wcześniej, w 1969 roku i w latach 70. wyemigrowali tam jego rodzice. W okresie szkoły podstawowej razem z mamą uczył się programowania w języku BASIC. W 1986 roku Adrian Zandberg powrócił z rodzicami do Warszawy. Na Uniwersytecie Warszawskim studiował prawo, którego nie ukończył. W 2022 roku został absolwentem studiów na kierunku historia. Później w 2007 roku Zandberg uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na UW.
REKLAMA
Adrian Zandberg i praca: Przez kilka lat był nauczycielem akademickim. Pracował w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych. W pracy zajmował się historią ruchu robotniczego, historią medycyny, a także leczeniem uzależnień. Później jednak Adrian Zandberg postawił na zupełnie inną branżę i został programistą. Prowadził własną działalność związaną z programowaniem aplikacji mobilnych dla firm z USA. Polityk zna język angielski, niemiecki, duński i niderlandzki. Uczy się języka hindi.
Zobacz wideo Zandberg uderza w Mentzena: jeżeli ktoś umie liczyć...
Adrian Zandberg pochodzenie, wzrost i żona: Adrian Zandberg z pochodzenia jest Polakiem. Jego nazwisko pochodzi od ojca, który nie był Duńczykiem. Zarówno Piotr Zandberg, jak i matka Adrianna pochodzili z Polski. Jedną z charakterystycznych cech Zandberga jest jego wzrost, ma aż 198 centymetrów, przez co w sieci przylgnęło do niego określenie "potężny Duńczyk". Żona Adriana Zandberga to Barbara Audycka-Zandberg. Kobieta jest doktorką nauk społecznych i pracuje na UW. Małżeństwo ma dwoje dzieci - córkę Olgę oraz syna Olafa. Co ciekawe, w latach 90. Adrian Zandberg przez trzy lata był w związku z obecną ministerką edukacji Barbarą Nowacką.
Adrian Zandberg oświadczenie majątkowe: Zgodnie z oświadczeniem majątkowym z kwietnia 2024 roku Adrian Zandberg zgromadził oszczędności w kwocie około 92 tysięcy złotych. Z żoną ma mieszkanie o powierzchni 95 metrów kwadratowych, które jest warte 1,5 miliona złotych. Polityk ma samochód forda focusa z 2018 roku. Adrian Zandberg jako poseł zarobił w pierwszym roku kadencji Sejmu prawie 150 tysięcy złotych, a z diety poselskiej otrzymał blisko 45 tysięcy złotych. Za członkostwo w Radzie Ochrony Pracy otrzymał w pierwszej kadencji około 12,7 tysięcy złotych.
Adrian Zandberg program: Postulaty polityka partii Razem to między innymi atomowa Polska, co zakłada piętnastoletni plan budowy ośmiu bloków jądrowych o mocy 1,5 GW każdy. Kandydat na prezydenta stawia też na bezpieczeństwo zdrowotne i chce, żeby na bezpłatną opiekę medyczną przeznaczać minimum 8 procent PKB. Wspomina też o konieczności budowy fabryki farmaceutyków w Polsce. Ważnym postulatem Adriana Zandberga jest także państwowe budownictwo mieszkaniowe na wynajem oraz podatek antyspekulacyjny, który obejmie trzecie i kolejne mieszkania. Polityk chce także prawa dostępu do aborcji i świeckiego państwa.
Adrian Zandberg polityka: Adrian Zandberg był członkiem Unii Pracy, a w wyborach samorządowych w 1998 roku bez skutku ubiegał się o mandat radnego gminy Warszawa-Ursynów z listy koalicji Przymierze Społeczne. Kandydował w wyborach parlamentarnych w 2015 roku i zdobył 49 711 głosów. Mandatu nie otrzymał, bo partia Razem nie osiągnęła progu wyborczego. Cztery lata później Adrian Zandberg także bezskutecznie ubiegał się o miejsce w Parlamencie Europejskim. Również w 2019 roku kandydował do Sejmu w ramach Lewicy, zdobył 140 898 głosów i został wybrany na posła. W 2023 roku startował ponownie i otrzymał mandat do Sejmu.
Wybory prezydenckie 2025 Adrian Zandberg: Partia Razem była częścią koalicji Nowa Lewica, jednak nie weszła do Rady Ministrów. W czerwcu 2024 roku Adrian Zandberg odrzucił propozycję przekazania przez Krzysztofa Gawkowskiego stanowiska wicepremiera. W październiku 2024 roku opuścił Nową Lewicę i współtworzył koło Razem. 11 stycznia 2025 roku w Warszawie partia Razem ogłosiła, iż Adrian Zandberg jest ich kandydatem na prezydenta Polski.
Więcej: Przeczytaj również artykuł "Kandydat na prezydenta proponuje rewolucję w ochronie zdrowia. Adrian Zandberg: To jest patologia". Źródła: Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna, Rzeczpospolita, Sejm, Zandberg2025.pl, netTu.pl, Super Express, Fundacja Widzialne Facebook