Co powiedział Szymon Hołownia: Polityk w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim w programie radia RMF FM zapowiedział, iż wyborcy poznają termin wyborów prezydenckich w środę 8 stycznia. Zaznaczył, iż wcześniej chce swoją decyzję omówić jeszcze z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwestrem Marciniakiem. Jakie terminy są brane pod uwagę? Hołownia podkreślił, iż "nikt nie będzie robił wyborów w majówkę, to by było absurdalne i w poprzek demokracji", a więc 4 maja nie będzie rozważany. Pozostaje zatem: 11, 18 lub 25 maja.
REKLAMA
Kiedy ruszy kampania wyborcza: Ogłoszenie daty przez Szymona Hołownię nie będzie jednak równoznaczne z formalnym zarządzeniem wyborów. To nastąpi dopiero tydzień później - 15 stycznia - i wtedy będzie mogła oficjalnie rozpocząć się kampania wyborcza. Wszystko w związku z ogłoszonym kilka miesięcy temu stanem klęski żywiołowej w związku z wrześniowymi powodziami na południu kraju. Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie nie mogą zostać zarządzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego, który został zniesiony 16 października.
Zobacz wideo Bążur, będziemy się bić. Trzaskowski vs. Nawrocki [Co to będzie odc. 38]
Kto kandyduje: Z partii, które są w Sejmie, najwcześniej swój start w wyborach ogłosił Sławomir Mentzen. Powalczy o fotel prezydencki z ramienia Konfederacji. Kandydować będzie także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło natomiast prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Karola Nawrockiego. Poza nimi swój udział w wyborach potwierdzili także: Szymon Hołownia, Magdalena Biejat Marek Jakubiak, Marek Woch, Piotr Szumlewicz.
Jak wyglądają sondaże przed wyborami prezydenckimi? Wyniki ostatnich badań poznasz w tekście: Kto zastąpi Dudę? Jeden z kandydatów zdeklasowany w drugiej turze [SONDAŻ]Źródło: RMF FM