Lipiec i sierpień to dla wielu czas wypoczynku, ale dla rolników – intensywnej pracy na polu i gospodarstwie. Żniwa to okres pełen wyzwań, ale też zagrożeń. Szczególne słowa o zrozumienie kierowane są również do pozostałych mieszkańców wsi, by nie zakłócać prac nieuzasadnionymi wezwaniami policji w ramach realizowanych prac polowych i nie generować lokalnych konfliktów.
Wypowiedź Wicemarszałka Krzysztofa Gabowskiego dot Bezpiecznych Żniw 2025
Bezpieczeństwo przede wszystkim. Wielogodzinna praca w trudnych warunkach – upale, kurzu, zmęczeniu – w połączeniu z użyciem ciężkich maszyn, stwarza wiele zagrożeń. Niestety, każdego roku notowane są wypadki, które kończą się poważnymi obrażeniami, a choćby utratą życia. Warto w czasie wykonywania prac szczególnie zadbać o bezpieczeństwo rolników,współpracowników oraz najbliższych. Nie pracujmy w stanie skrajnego zmęczenia, wtedy najłatwiej o chwilę nieuwagi i wypadek. Przygotujmy odpowiednio maszyny by były bezpieczne dla ich użytkowników oraz widoczne na drogach, zwłaszcza po zmroku.
Całoroczny trud pracy rolników kończą żniwa – czas będący szczególnie wymagający dla rolników ich rodzin oraz wielu osób związanych z branżą. Drodzy Rolnicy zadbajmy o bezpieczeństwo własne oraz innych. Zmęczenie, pośpiech i nerwy to częsta przyczyna wypadków i tragedii. Wasza praca ma szczególny wkład w bezpieczeństwo, żywnościowe kraju ale ważne jest zachowanie czujności, rozwagi oraz skupienia. W ten sposób Wasz wysiłek ma sens, pamiętajmy o tym zwłaszcza w czasie żniw. Zwracam także uwagę, iż mieszkańcy wsi – zarówno rolnicy, jak i osoby niezajmujące się pracą na roli – tworzą jedną społeczność. Szczególne słowa kieruję również do mieszkańców wsi niezajmujących się rolnictwem Proszę – nie zgłaszajcie pracy rolników jako zakłócania ciszy nocnej. Prace żniwne nie są wyborem, ale koniecznością. Dlatego wspólnie zadbajmy o to, by tegoroczne żniwa były bezpieczne dla wszystkich. Tylko ostrożność, rozsądek i wzajemny szacunek pozwolą uniknąć wypadków i nieporozumień. – apeluje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Wielkopolskiej rady Rolniczej Krzysztof Grabowski
W czasie żniw należy zwrócić uwagę także na najmłodszych mieszkańców obszarów wiejskich. Dzieci i młodzież często towarzyszą w pracach polowych i na gospodarstwach swoich rodziców. Dorośli mają obowiązek zapewnić im niezbędną opiekę i bezpieczeństwo, chroniąc przed wykonywaniem niebezpiecznych prac. istotną kwestią jest także zachowanie pozostałych mieszkańców wielu wsi. Niepotrzebne wezwania służb porządkowych zakłócają przebieg żniw i prowadzą do sąsiedzkich sporów. Podejmując decyzję o zamieszkaniu poza miastem należy zaakceptować inny charakter życia oraz specyfikę pracy na obszarach wiejskich. Należy mieć tego pełną świadomość zwłaszcza tam gdzie gospodarstw danej okolicy jest dużo. Późna praca przy sprzyjającej pogodzie jest często koniecznością o tej porze roku. Opóźnienie zbiorów choćby o jeden dzień może oznaczać utratę plonów, a tym samym efektów całorocznej pracy.
Wicemarszałek Krzysztof Grabowski dodaje – Tylko wspólnym wysiłkiem, opartym na empatii i odpowiedzialności, możemy sprawić, by tegoroczne żniwa przebiegły bezpiecznie, spokojnie i bez niepotrzebnych incydentów. Pamiętajmy: plony, które dziś rolnik zbiera, jutro znajdą się na naszych stołach.


