Premier Donald Tusk, Prezydent Francji Emmanuel Macron oraz Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wydali wspólne oświadczenie dotyczące sytuacji w Gruzji - podało w czwartek Centrum Informacji Rządu.
Wspólne oświadczenie przywódców Polski, Francji i Niemiec. "Zaniepokojenie przebiegiem wyborów"
W czwartek liderzy Polski, Francji i Niemiec we wspólnym oświadczeniu "wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów parlamentarnych w Gruzji".
Według wyników przedstawionych przez Centralną Komisję Wyborczą wybory 26 października wygrała partia Gruzińskie Marzenie z wynikiem około 54 proc., natomiast cztery siły opozycyjne łącznie zdobyły około 38 proc. głosów. Opozycja nie uznaje tych rezultatów i wskazuje na nieprawidłowości, do których miało dochodzić podczas głosowania.
Tusk, Macron i Scholz z oświadczeniu podkreślili, iż ich ponowne wyrazy zaniepokojenia są podyktowane opublikowaniem wstępnych wniosków przez międzynarodową misję obserwacji wyborów. "Szczególnie niepokojące są doniesienia o licznych nieprawidłowościach i przypadkach zastraszania wyborców, które negatywnie wpłynęły na zaufanie społeczeństwa do procesu" - czytamy.
Liderzy państw Trójką Weimarskiego nawołują do "szybkiego rozpatrzenia wszystkich skarg i doniesień o nieprawidłowościach
związanych z wyborami w możliwie przejrzysty sposób". Zapewnili też, iż "dokładnie zapoznają się z kocowym sprawozdaniem misji zaraz po jego opublikowaniu.
Tusk, Scholz i Macron podkreślili swoje poparcie dla demokratycznych i europejskich aspiracji narodu gruzińskiego. "Prawo do uczestnictwa w pokojowych zgromadzeniach oraz wolność wypowiedzi są podstawowymi prawami przysługującymi demokratycznym społeczeństwom, w związku z czym muszą być chronione i przestrzegane" - czytamy.
Wezwali nawiązania otwartego dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w celu realizacji tego celu.
Przypomniano, iż jeszcze przed wyborami, które odbył się 26 października Rada Europejska zwróciła uwagę na zbaczanie Gruzji z europejskiej ścieżki. Jednocześnie nawoływała do organizacji wolnych i uczciwych wyborów.
"Dopóki Gruzja nie zmieni swojego obecnego kierunku działań i nie podejmie konkretnych wysiłków, mających na celu przeprowadzenie reform, obejmujących w szczególności uchylenie nowych przepisów sprzecznych z europejskimi wartościami i zasadami, nie będziemy w stanie wyrazić poparcia dla rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Gruzji" - ostrzegli.