Wsparcie dla rodzin naturalnych i zastępczych

2 miesięcy temu
Fot.: Radio Doxa

30-stu partnerów spotkało się, by omówić projekt pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – etap II w partnerstwie”. W ramach zadania pomoc trafi zarówno do rodzin naturalnych, mających trudności w opiece nad dziećmi, jak i do dzieci i młodzieży umieszczonych w pieczy zastępczej oraz ich opiekunów.

– Musimy porozmawiać z naszymi partnerami, wyjaśnić wątpliwości oraz przybliżyć zasady realizacji projektu – wymienia Agnieszka Gabruk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. –

W projekcie uczestniczy 14 gmin, 11 powiatów i 5 organizacji pozarządowych. W domach dziecka w naszym regionie mamy 440 dzieci, to musiałoby powstać co najmniej 60 nowych rodzin zastępczych. Nie chodzi tu o istniejące rodziny zawodowe i rodzinne domy dziecka. Także przy 60 nowych rodzinach, potrzeby dzieci w naszym województwie mogłoby być w miarę zaspokojone.

– W naszym przypadku istnieje duża potrzeba powstania placówki wsparcia dziennego, która będzie utworzona w jednej z naszych wiosek – mówi Maria Klimowicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej z Białej. – Czeka nas remont, dostosowanie i przebudowa, adaptacja do placówki, a potem zatrudnienie kadry i wychowawców. Przewidujemy na początek, iż z tej placówki będzie korzystało 12 dzieci.

– Tak naprawdę różne rodziny – biologiczne czy zastępcze – na różnych etapach swojego życia spotykają się z wyzwaniami i problemami, z którymi muszą sobie radzić – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego. – Stąd projekt pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – etap II w partnerstwie”.

Wartość projektu wynosi niemal 40 milionów złotych, z czego niemal 34 miliony pochodzą z Funduszy Europejskich dla województwa opolskiego.

Agnieszka Gabruk, Maria Klimowicz, Zuzanna Donath-Kasiura:

Więcej informacji na temat projektu:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału