Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykają się z problemem prawnym. Profesjonalny prawnik wskaże zainteresowanym obywatelom, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania ich problemu prawnego. Nieodpłatna porada obywatelska kierowana jest do osób borykających się z problemami, które nie mają natury wyłącznie prawnej. Doradca obywatelski analizuje problem wraz z beneficjentem oraz przedstawia mu, jakie ma prawa i obowiązki. Poradnictwo obywatelskie ma szerszy zakres przedmiotowy niż poradnictwo prawne, gdyż odnosi się także do tych kwestii życia codziennego, które nie są uregulowane w legislacji.
Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?
Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego?
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie kierowane jest do wszystkich obywateli, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i szukają pomocy, która pozwoli im z niej wyjść. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Od 1 stycznia 2025 r. z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego można skorzystać wyłącznie po dokonaniu zapisów:
telefonicznie: 67 253-01 60 wew. 8 rejestracja telefoniczna czynna w godzinach pracy Urzędu Starostwa Powiatowego w Czarnkowie
przez Internet pod adresem: [email protected]
samodzielna rejestracja na stronie Nieodpłatna Pomoc Prawna: https://np.ms.gov.pl/wielkopolskie/czarnkowsko-trzcianecki/
Punkty dostępne dla obywateli znajdują się w:
Trzciance – ul. Żeromskiego 28
Czarnkowie – Plac Wolności 6
Krzyżu Wielkopolskim – ul. Poznańska 53
Połajewie – Obornicka 1