Wprowadzenie nowych przepisów: Kontrole systemów grzewczych w Polsce

4 godzin temu
Zdjęcie: wprowadzenie-nowych-przepisow:-kontrole-systemow-grzewczych-w-polsce


W związku z wprowadzeniem obowiązku posiadania świadectwa energetycznego, właściciele domów jednorodzinnych w Polsce muszą przygotować się na okresowe kontrole systemów grzewczych. Te inspekcje, przeprowadzane co 2-5 lat, mają na celu weryfikację zgodności instalacji z obowiązującymi normami. Nowe przepisy nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek regularnego sprawdzania systemów ogrzewania, aby zapewnić efektywność energetyczną budynków.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to dokument, który informuje o rocznym zapotrzebowaniu budynku na energię. Zawiera dane na temat zużycia energii przez różne systemy, takie jak ogrzewanie, wentylacja, chłodzenie czy oświetlenie. jeżeli przeprowadzone prace remontowe wpłyną na efektywność energetyczną budynku, konieczne będzie sporządzenie nowego świadectwa.

Koszt sporządzenia świadectwa energetycznego

Koszt sporządzenia świadectwa energetycznego jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja nieruchomości, jej wielkość, a także stopień skomplikowania budynku. Chociaż średnia cena oscyluje wokół 500-800 złotych, to w przypadku dużych domów położonych w większych miastach koszt ten może sięgnąć choćby 1000 złotych i więcej.

Wymogi dotyczące świadectwa energetycznego

W obowiązku posiadania świadectwa energetycznego znajdują się: właściciele nieruchomości oddanych do użytkowania po 2009 roku oraz właściciele starszych budynków, które mają zostać sprzedane lub wynajęte. Właściciele budynków oddanych do użytkowania przed 2009 rokiem zwolnieni są z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego jedynie w przypadku, gdy nieruchomość nie jest przeznaczona do sprzedaży lub wynajmu.

Regularne kontrole systemów ogrzewania

Nowe przepisy dotyczące świadectw energetycznych wprowadziły dodatkowy obowiązek regularnych kontroli systemów ogrzewania. Częstotliwość tych kontroli jest uzależniona od rodzaju paliwa wykorzystywanego do ogrzewania oraz mocy kotła. Ustawa określa cztery różne okresy kontrolne, które obejmują:

* 2 lata – dla systemów grzewczych wykorzystujących paliwa gazowe i olejowe,
* 3 lata – dla systemów grzewczych wykorzystujących paliwa stałe,
* 4 lata – dla systemów grzewczych wykorzystujących paliwa mieszane,
* 5 lat – dla systemów grzewczych wykorzystujących energie odnawialne.

Aby uniknąć kolejnych kontroli, wystarczy, iż po pierwszej wizycie kontrolera nie zmienimy sposobu ogrzewania budynku. jeżeli nie przeprowadzimy żadnych istotnych zmian w systemie grzewczym, kolejna kontrola nie będzie konieczna.

Konsekwencje niewywiązania się z obowiązku

Niespełnienie wymogu posiadania świadectwa energetycznego może wiązać się z nałożeniem grzywny w wysokości do 5000 zł. Dlatego ważne jest, aby właściciele nieruchomości zdawali sobie sprawę z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego i regularnie kontrolowali swoje systemy grzewcze.

More here:
Wprowadzenie nowych przepisów: Kontrole systemów grzewczych w Polsce

Idź do oryginalnego materiału