Mapa pokazująca, jakie znaczenie dla globalnego klimatu miałyby działania polegające na sadzeniu drzew, zależnie od lokalizacji. Uwzględniono zarówno efekt chłodzący, związany z pochłanianiem dwutlenku węgla przez roślinność, jak i ogrzewający, wynikający ze zmiany albedo (zwiększenia ilości pochłanianego na określonym terenie promieniowania słonecznego).
Kolory na mapie pokazują efekt wypadkowy, przeliczony na równoważnik (ekwiwalent) pochłoniętego dwutlenku węgla w tonach (megagramach) ekwiwalentu CO2 na hektar [MgCO2eha-1]. Dla ułatwienia porównania z innymi opracowaniami, skalę opisano także w jednostkach pochłoniętego ekwiwalentu węgla [MgCe ha-1]. Barwy pomarańczowe i czerwone oznaczają wypadkowy wpływ ocieplający, niebieskie – wypadkowy wpływ chłodzący.
Źródło: Hasler i in. (2024)
W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, iż prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz wszystkie wizualizacje.