’Worki sztuki’ na owoce i warzywa. Czy zmieniają się nasze przyzwyczajenia ekologiczne?

3 miesięcy temu
Zdjęcie: worki sztuki


W różnych miejscach Tarnowa ustawiono maszyny do szycia, przy których znani tarnowianie, samorządowcy, urzędnicy, uczniowie oraz wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej szyli ekoworeczki na warzywa i owoce. W Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Tarnowie odbył się happening ekologiczny 'Worki Sztuki dla Środowiska’.

Uczestnicy akcji przyznają, iż starają się w codziennym życiu być bardziej 'eko’.

– Można z rzeczy pozornie już nieużytecznych stworzyć coś, co okaże się przydatne ekologicznie i ekonomicznie. – Jest to fajne, iż można użyć w tym przypadku firankę żeby zrobić coś co możemy używać na co dzień. – Warto takie coś na pewno szerzyć, więc myślę, iż ta akcja się poszerzy w Tarnowie. – Staram się używać dużo mniej plastiku i częściej zwracać uwagę na to co robię z plastikiem, wodą i mieć szacunek do naszej planety. Preferuje szybki prysznic niż długie kąpiele w wannie ze względu na zużycie wody. – Staram się jak najmniej używać plastiku, oszczędzam wodę. Tego samego uczę moją córkę. Jak najbardziej staramy się być 'eko’. – Można zrobić coś pożytecznego dzięki czemu pozbędziemy się takiego męczącego, uciążliwego problemu jak opakowania foliowe. Jest to pożyteczne i ułatwiające życie. – Staramy się być 'eko’, to jest jedna kwestia. Myślę, iż teraz coraz częściej staje się bardziej modne, praktyczne i potrzebne dla środowiska. – Można przestawić się na wodę w pojemniczku które można używać cały czas, a nie kupować ciągle plastikowych butelek. Nie ukrywam, iż ja nad tym pracuje. Rzeczy, które mam w domu i wiem, iż ich nie użyje staram się oddawać innym. Sama kupuje zabawki używane.

W szyciu eko-woreczków wziął udział wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron. W rozmowie z RDN Małopolska podkreślał, iż ta inicjatywa to mały ale bardzo istotny krok w eliminacji plastiku ze środowiska.

– Pomysł, który z jednej strony ma ten charakter mocno edukacyjny, a z drugiej strony to jest właśnie takie zasygnalizowanie, iż jest problem, z którym musimy zmierzyć się wszyscy i poprzez takie proste działania stosunkowo, nieskomplikowane możemy budzić tę świadomość i możemy sami zmieniać te nasze nawyki. Myśmy się przyzwyczaili, iż przynosimy tych worków ze sklepu mnóstwo, nie musimy tego robić. Można to chociażby w ten sposób eliminować, zmniejszać i stąd moje uznanie i podziw, iż ta inicjatywa w tamtym roku nagrodzona jest kontynuowana.

Jak dodaje Beata Jagoda z zarządu MPEC Tarnów, każda inicjatywa proekologiczna jest ważna.

– Wiemy, ile naszą planetę kosztuje postęp, cywilizacja, w związku z czym powinniśmy w miarę naszych możliwości robić to co możemy dla dobrostanu tej planety. W tym zakresie pozostało dużo do zrobienia. Ja idąc na zakupy staram się zabierać ze sobą woreczki, mam ich kilka uszyłam sobie w domu jakiś czas temu. Różnie z tym jest jak obserwuję kupujących jedni mają, drudzy nie w związku z czym ta akcja na pewno przypomni, pokaże, iż warto.

Jak mówi koordynatorka kampanii 'Worki Sztuki’ Magdalena Drobot, bardzo cieszy zaangażowanie tarnowian w tę akcję.

– Pogoda dopisała a po drugie absolutnie tarnowianie i to zarówno Ci znani, którzy swoim przykładem dobrym chcieli dołączyć do akcji i promować ideę eliminacji, ograniczania plastiku ale także mieszkańcy, przechodni na ul. Wałowej dołączają, dołączyli także uczniowie. Cieszymy się, iż wokół tej idei udaje się integrować kolejne pokolenia tarnowian. Mnie osobiście zdarza się zauważać osoby z takimi woreczkami z tkanin, sama staram się je stosować w codziennym życiu. Bardzo źle się czuje już w tym momencie kiedy korzystam z foliowych reklamówek.

Kampania ekologiczna 'Worki Sztuki’ organizowana jest przez MPEC Tarnów i Szkołę Szczepanika.

Idź do oryginalnego materiału