Wójt Tadeusz Kielan „Mistrzem Techniki Zagłębia Miedziowego”

3 godzin temu

Kolejne prestiżowe wyróżnienie trafiło do wójta gminy Lubin. Podczas uroczystej gali Naczelnej Organizacji Technicznej, Tadeusz Kielan dołączył do zacnego grona „Mistrzów Techniki Zagłębia Miedziowego”. Gratulujemy!

Uroczysta gala odbyła się w Centrali KGHM. Tytuł Honorowego Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego przyznano po raz pierwszy i otrzymał go wójt gminy Lubin. Decyzję o przyznaniu tak wyjątkowego wyróżnienia podjęli członkowie zarządu Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego. NOT wywodzi się z bogatej, ponad stuletniej tradycji stowarzyszeniowej Techników Polskich – ludzi ogarniętych ideą postępu i rozwoju naszego kraju.

W uzasadnieniu napisano: „Za całokształt twórczości innowacyjnej oraz organizację muzeum użytkowej kultury materialnej regionu lubińskiego”

– Przyznam, iż był to wyjątkowy moment w moim życiu. Jeszcze nigdy nie otrzymałem także tak wielu gratulacji, życzeń i nie usłyszałem tak licznych słów uznania. Bardzo dziękuję Radzie Federacji NOT za to wyjątkowe wyróżnienie. – mówił Tadeusz Kielan, dodając żartobliwie – To były ogromne emocje i dobrze, iż nie było w pobliżu ciśnieniomierza, bo odnotowałby rekord.

Tadeusz Kielan – magister inżynier: budowa dróg, ulic i lotnisk, specjalność inżynieria ruchu drogowego. Urodzony w Lubinie w miesiącu i roku odkrycia złóż miedzi, zatem sam określa się „Dzieckiem Polskiej Miedzi”. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubinem i regionem. Od 1986 roku w Urzędzie Miejskim w Lubinie na stanowisku naczelnika wydziału, początkowo komunikacji a następnie infrastruktury, w latach 2010-2012 piastuje funkcję Starosty Powiatu Lubińskiego, od 2014 roku tj. od trzech kadencji sprawuje funkcję Wójta Gminy Lubin.

Będąc inicjatorem szeregu przedsięwzięć mających ochronić od zapomnienia przedmioty, zdobycze techniki, a także liczne zabytki przyczynił się powstania stałej wystawy w siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin, na której zwiedzający mogą zanurzyć się w historii opowiadanej przez dawne przedmioty i urządzenia techniki. Jako gospodarz gminy tworzy z wyjątkową troskliwością i konsekwencją dogodne warunki dla życia mieszkańców. Gmina Lubin uznana została w rankingu ogólnopolskim „Gminą dobrą do życia” lokując się w 2022 na II , a w roku 2023 na III miejscu pośród 1800 gmin w Polsce.

Jako wójt zorganizował wiele projektów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury mieszkaniowej, sportowej, społecznej, ochrony środowiska , modernizacji dróg i ulic oraz oświetlenia ulicznego. W efekcie skutecznie wdrożonego programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych uzyskał tytuł Ambasadora Energetyki Prosumenckiej. Wśród samorządowców wyróżnia się różnorodnością działań podejmowanych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, w szczególności rewitalizacji obiektów i nadawania im nowej funkcji, jak również popularyzacji wiedzy o zabytkach. Potwierdzeniem tego jest uzyskane w 2020 roku wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Samorząd dla Dziedzictwa” za działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Jest człowiekiem licznych pasji i zainteresowań, pasjonatem i twórcą eksponatów nawiązujących do historycznych przedmiotów, narzędzi używanych dawniej, ruchomych zabawek z drewna, a także kolekcjonerem różnorodnych przedmiotów w tym związanych z Polską Miedzią, m.in. ma zbiór ponad 1200 kufli.

źródło: UG Lubin

Idź do oryginalnego materiału