Wojskowe drony Bayraktar i śmigłowce monitorują obszary powodziowe

2 dni temu

Podczas dzisiejszego (18 września br.), porannego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, generał Marek Sokołowski poinformował o tym, iż główna misja dronów Bayraktar polega na monitorowaniu sytuacji na zalanych terenach, w godzinach od 9.00 do 21.00, co służyć ma usprawnianiu reagowania na zmieniającą się sytuację, a także sprawnemu zabezpieczaniu obszarów powodziowych.

Do działań w rejonach objętych obecną klęską żywiołową skierowano również 19 śmigłowców.

Ocena skutków powodzi i zabezpieczenie granicy

Dodajmy, iż Wojsko Polskie prowadzi w tej chwili także rozpoznanie inżynieryjne, czyli ocenę skutków powodzi oraz możliwości wsparcia w miejscowościach: Kłodzko, Stronie, Lądek i Głuchołazy.

– Wszystkie zadania są realizowane na bieżąco – podkreślał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Marek Sokołowski.

General zapewnił również, iż działania podejmowane przez Wojsko Polskie, w związku z powodzią, nie zakłócają operacji ochrony granicy polsko-białoruskiej, ani dyżurów bojowych prowadzonych na terenie całego kraju, a zadania te są koordynowane i nie odnotowano negatywnych zdarzeń.

WOT zabezpiecza wyciek z wału w Oławie

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał Krzysztof Stańczyk poinformował natomiast o tym, iż wojsko wzięło udział w, jak to ujął: “nieplanowanym zadaniu” w Oławie, w której to o północy doszło do wycieku z wału.

– Zadanie realizowało i przez cały czas realizuje 120. żołnierzy – wyjaśniał dowódca WOT. – Natomiast we wtorek, o godz. 20.00 wojsko zakończyło umacnianie wałów w Mietkowie i Wawrzeńczycach.

Ponadto WOT realizował zadania związane z usuwaniem skutków żywiołu. Wydawano też posiłki dla poszkodowanej ludności.

– Dziś kierujemy 1800 żołnierzy do realizowania zadań w Kłodzku, Stroniu, Lewinie Brzeskim i Lądku Zdroju – raportował Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. Krzysztof Stańczyk i dodał, iż wojsko w tych miejscowościach również wydaje posiłki. – Realizujemy też zadania w Szprotawie i Żaganiu, głównie w dolnym biegu Odry – uzupełnił swój raport zwierzchnik WOT.

Więcej o działaniach Wojska Polskiego, służb i administracji rządowej na obszarach objętych powodzią przeczytać można w artykule pt.:

Wojsko, policja i rząd przeciwko powodziowym szabrownikom

Idź do oryginalnego materiału