"Wojna, do czego się przydaje? – Zyski kompleksu wojskowo-przemysłowego."(video)

grazynarebeca.blogspot.com 1 rok temu

Biznes wojenny kwitnie z powodu napięć geopolitycznych wywołanych w ciągu ostatnich kilku lat, a globalne wydatki wojskowe wzrosły w zeszłym roku do rekordowego poziomu ponad 2,2 biliona dolarów, zgodnie z analizą Financial Times. Ich analiza nie obejmuje jednak izraelskiego ataku na Gazę, który rozpoczął się w październiku 2023 r., kiedy to na gęsto zaludnioną Strefę Gazy zrzucano średnio 1000 bomb dziennie, co już teraz jest jednym z najbardziej niszczycielskich we współczesnej historii.

Wojna, do czego się przydaje?

"Wojna, do czego się przydaje?" zapytał Edwin Starr podczas śpiewania antywojennego utworu o wojnie w Wietnamie "Absolutnie nic" było odpowiedzią piosenkarza na jego własne pytanie, piosenka kontynuuje "Gardzę, bo to oznacza zniszczenie niewinnych istnień" [...] "To nic innego jak łamacz serc – przyjaciel tylko dla przedsiębiorcy pogrzebowego, Wojna jest wrogiem całej ludzkości." Z pewnością zdecydowana większość populacji zgodziłaby się z tekstem Wojny?

Nieżyjący już Daniel Ellsberg, analityk wojskowy i znany działacz antywojenny, z pewnością by to zrobił. "To stary łaciński slogan, Cui Bono, kto na tym korzysta? Cofając się aż do wojen, które można by wymienić w ubiegłym wieku" – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeery w kwietniu 2022 roku.

Daniel Ellsberg był tak "przepełniony poczuciem winy" z powodu wojny w Wietnamie, iż w 1971 roku ujawnił prasie 7000-stronicowe, ściśle tajne opracowanie Pentagonu, ujawniające lata oficjalnych kłamstw na temat zaangażowania wojskowego Stanów Zjednoczonych w wojnę.

Sygnalista, który zmarł latem 2023 r., powiedział, że "wojna jest bardzo opłacalna dla ludzi, którzy dostarczają tę broń, aby ją kontynuować", ale miał nadzieję, iż rewelacje z tzw. "The Pentagon Papers" mogą zmienić sposób, w jaki świat postrzega wojnę.

Strażnik Daniel-Ellsberg -wywiad-pentagon-papers-50-years

Jednak wojna trwa, pomimo tego, jak niektórzy z nas mogą ją postrzegać, po prostu dlatego, iż inni widzą ją inaczej i oczywiście będą patrzeć na nią inaczej, gdy będą zajmować się wojną, która przynosi sowite zyski. W tej chwili "portfele zamówień największych światowych firm obronnych są bliskie rekordowych poziomów" – wynika z nowej analizy Financial Times.

Co więc zmieniło się w związku z rewelacjami Pentagon Papers? "Absolutnie nic"

Poniższy artykuł pokazuje, jak opłacalna była wojna w ciągu ostatnich kilku lat dla niektórych i został napisany przez Bretta Wilkinsa, autora Common Dreams

Biznes wojenny kwitnie, ponieważ zamówienia rosną w czołowych światowych firmach zbrojeniowych

Zamówienia w wielu największych światowych firmach zbrojeniowych są "bliskie rekordowego poziomu" z powodu rosnących napięć geopolitycznych w ostatnich latach, ujawniła analiza opublikowana w środę przez Financial Times.

Londyńska gazeta przeanalizowała portfele zamówień 15 największych światowych producentów broni i stwierdziła, iż ich łączne zaległości wynosiły 777,6 mld USD na koniec 2022 r., co stanowi wzrost o 10% w stosunku do 2020 r.

Według FT:

Dynamika trendu utrzymała się w 2023 roku. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku – według najnowszych dostępnych kompleksowych danych kwartalnych – łączne zaległości w tych firmach wyniosły 764 miliardy dolarów, zwiększając ich przyszły potok prac, ponieważ rządy przez cały czas składały zamówienia.

Utrzymujące się wydatki pobudziły zainteresowanie inwestorów tym sektorem. Globalny benchmark dla akcji branży [członka Chartered Institute for Securities & Investment] wzrósł o 25% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Europejski indeks giełdowy Stoxx wzrósł w tym samym okresie o ponad 50%.

Firmy private equity, w tym BlackRock, Vanguard, Capital Group i State Street, są dominującymi lub głównymi udziałowcami większości firm zbrojeniowych analizowanych przez FT. Ci spekulanci z Wall Street są "tymi, którzy napędzają nieustanne wojny, aby utrzymać swój zbankrutowany system finansowy", według Międzynarodowego Instytutu Schillera, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie.

"W USA budżet obronny wynosił 858 miliardów dolarów w 2023 roku i gwałtownie zmierza w kierunku 1 biliona dolarów rocznie" – podał instytut w zeszłym tygodniu. "Tymczasem nasze autostrady i linie kolejowe, nasze mosty i tunele, nasze szpitale i szkoły się rozpadają. Reszta świata również desperacko potrzebuje amerykańskiej technologii i dóbr kapitałowych, aby pomóc w swoim rozwoju, współpracując z Chinami i Rosją, zamiast popychać planetę w kierunku III wojny światowej przeciwko nim.

Dążenie Zachodu do uzbrojenia obrony ojczyzny Ukrainy przed trwającą rosyjską inwazją i okupacją odegrało znaczącą rolę w gwałtownym wzroście zamówień na broń.

Na przykład Hanwha Aerospace, największy południowokoreański producent broni, odnotował największy wzrost nowych zamówień – FT twierdzi, iż jego portfel zamówień wzrósł z 2,4 mld USD w 2020 r. do 15,2 mld USD pod koniec ubiegłego roku – głównie dzięki sprzedaży haubic samobieżnych K-9 krajom dostarczającym broń Ukrainie.

Rheinmetall, niemiecka firma produkująca czołgi podstawowe Panther, prawie podwoiła swoje zaległości z 14,8 mld USD do 27,9 mld USD, również w dużej mierze ze względu na sprzedaż związaną z Ukrainą.

Jednak wiele z nabrzmiałych zaległości firmy pochodzi sprzed wojny w Ukrainie, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku.

"Rzeczywistość jest taka, iż czas realizacji polityki, budżetów i składania zamówień jest tak długi, iż inwazja sprzed prawie dwóch lat dopiero pojawia się w zamówieniach i ledwo w przychodach, z wyjątkiem kilku specjalistów o krótszym cyklu, takich jak Rheinmetall" – powiedział FT Nick Cunningham, analityk w firmie ubezpieczeniowej Agency Partners.

Izraelski atak na Gazę – który rozpoczął się w październiku i już jest jednym z najbardziej niszczycielskich we współczesnej historii, ze średnio 1000 bomb zrzucanych dziennie na gęsto zaludniony pas – nie jest uwzględniony w analizie FT, ale jest dobrodziejstwem dla producentów broni i w dużej mierze powodem, dla którego oczekuje się, iż zeszłoroczne rekordowe zaległości osiągną nowe szczyty w 2023 r. i później.
Jak donosił Common Dreams na początku tego roku, globalne wydatki wojskowe wzrosły w zeszłym roku do rekordowego poziomu ponad 2,2 biliona dolarów, według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem

N











Nawiasem mówiąc, "War" został pierwotnie nagrany przez The Temptations, ale prawdopodobnie nie byli wystarczająco odważni, aby go wydać i wydawać się być politycznym. (Przewracanie oczami)

Użyte zdjęcie tytułowe to pociski przechwytujące firmy Lockheed Martin prezentowane na dorocznym spotkaniu i wystawie Stowarzyszenia Armii Stanów Zjednoczonych w 2016 r. w Walter E. Washington Convention Center w Waszyngtonie.

Wykorzystane źródło: Brett Wilkins – Common Dreams


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Idź do oryginalnego materiału