Woda na wagę złota. Warto zbierać deszczówkę

1 dzień temu





Dwa samorządy z powiatu oświęcimskiego są wśród gmin, które otrzymały dofinansowanie na gospodarowanie wodami opadowymi.

Sejmik Województwa Małopolskiego nazwał ten projekt Małopolska Deszczówka. Radni zdecydowali przekazać dofinansowanie 78 gminom, które chcą zbierać i wykorzystywać wodę z opadów atmosferycznych.

Program uruchomiony przed pięciu laty ma dwa warianty. Pierwszy dotyczy zagospodarowania deszczówki i wód roztopowych z budynków użyteczności publicznej, takich jak urzędy samorządowe, domy kultury, obiekty ośrodków pomocy społecznej, czy szkół i domów ludowych. Ważne, by gmina była właścicielem tych budynków.

Wariant drugi przewiduje zakup i użyczenie pojemników na deszczówkę osobom mającym na własność domostwa na wsi. Łączna kwota dofinansowania w wymiarze całej Małopolski wynosi 1,7 mln zł. Sejmik rozdzielił ją na 78 samorządów. W powiecie oświęcimskim są to gminy Brzeszcze i Oświęcim.

Gmina mogła złożyć wniosek o dofinansowanie tylko na jeden z dwóch proponowanych zakresów. Dotacja może być wykorzystana przez gminę tylko na obszarach wiejskich. Udział dofinansowania z budżetu województwa wynosi nie więcej niż 50 procent.

Tylko cztery gminy zdecydowały się na zakup zbiorników do przechwytywania deszczówki ze swoich budynków. 74 rozpatrzone wnioski dotyczyły zbiorników dla osób prywatnych. Gmina Brzeszcze otrzymała 13,5 tys. zł dofinansowania, a gmina Oświęcim – 25 tysięcy.

Deszczówkę można wykorzystywać do podlewania roślin, czy mycia schodów i chodników, a choćby do prania. Woda opadowa jest miękka, co pozwoli zaoszczędzić na detergentach i chronić pralkę przed kamieniem.

Idź do oryginalnego materiału