Wizyta delegacyjna niemieckich polityków w zakresie stosunków polsko-niemieckich

vdg.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego


W dniach 2 i 3 czerwca 2024 r. przedstawiciele mniejszości niemieckiej, ale także Śląscy Samorządowcy, spotkali się z ważnymi niemieckimi politykami w zakresie stosunków polsko-niemieckich, a mianowicie z Pełnomocnikiem Rządu Federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych Natalie Pawlik, Koordynatorem Rządu Federalnego ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej Dietmarem Nietanem oraz posłem do Bundestagu Stefanem Seidlerem, który jednocześnie jest przedstawicielem mniejszości duńskiej i reprezentuje Związek Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW) w Bundestagu.

W niedzielę 2 czerwca w Leśnicy toczono dyskusje na temat aktualnej sytuacji mniejszości niemieckiej, a także poruszono kwestię związaną z sukcesem w ostatnich wyborach samorządowych w Polsce. Przewodniczący Śląskich Samorządowców, Łukasz Jastrzembski, przybliżył gościom, jak doszło do wewnętrznych decyzji dotyczących wyborów, ale także jak one przebiegały. Na zakończenie dnia członkowie niemieckiego Bundestagu zostali zaproszeni na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

3 czerwca odbyła się dyskusja przedstawicieli mniejszości niemieckiej na temat “Jaką rolę może odgrywać MN na miejscu i w stosunkach polsko-niemieckich i co z tego wynika dla potrzeby działania Mniejszości Niemieckiej?”. Poza niemieckimi gośćmi w spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (BMi) oraz Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer i Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Peter Herr. Podczas spotkania omówiono najistotniejsze aspekty związane z mniejszością niemiecką w Polsce, które mają duże znaczenie dla przyszłości, a także skupiono się temacie rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Wszystkie poruszone tematy mogą przyczynić się w istotny sposób do wsparcia mniejszości niemieckiej w Polsce.

Po warsztacie z przedstawicielami mniejszości delegacja odbyła dalsze rozmowy z Wojewodą Opolskim Moniką Jurek oraz Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanną Donath-Kasiurą. Następnie członkowie delegacji mieli okazję przekonać się, jak istotną rolę dla mniejszości niemieckiej w Polsce odgrywają szkoły i edukacja, odwiedzając szkołę prowadzoną przez stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae w Opolu-Malinie.

Wizyta niemieckich polityków odbyła się w przyjaznej atmosferze i pozostawiła pozytywne wrażenia. Odbywa się ona bowiem co roku, co pozwala na pogłębianie relacji między oboma krajami. Wydarzenie to umożliwia również wzajemną wymianę, a konstruktywne dyskusje prowadzone podczas spotkania zawsze mają pozytywny wpływ na mniejszość niemiecką w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału