Witkacy – wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza

gniezno24.com 2 miesięcy temu

W najbliższy czwartek odbędzie się wernisaż wystawy fotografi autorstwa znanego artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza, które przybędą z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

To wyjątkowa wakacyjna propozycja w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym, to jeden z najbardziej znanych polskich awangardowych artystów XX wieku. Był malarzem, prozaikiem, dramaturgiem, teoretykiem sztuki i fotografem. Postać niezwykła nie tylko na tle swoich czasów. Kto nie zna dzieł „wariata z Krupówek” ma okazję zgłębić istotny wycinek jego bogatej twórczości – fotografię.

Wernisaż w Galerii MOK odbędzie się w czwartek 18 lipca o godzinie 17:00. Kuratorzy wystawy: Danuta Janusz, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Kamil Kłeczek, Galeria Sztuk Wizualnych w Krzeszowicach.

Na temat wystawy tak pisze kuratorka: „Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym. Artysta wykorzystywał medium fotograficzne w celu dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem sprzężenia zwrotnego między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie. Ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak istotną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty. (…)”

Partnerzy wystawy:
– Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
– Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego
– Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach

Prezentowana wystawa została przygotowana przez Galerię Sztuk Wizualnych Vauxhall, działającą przy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Idź do oryginalnego materiału