Wildlife Undercover - wzmocnienie współpracy partnerskiej między Polską a Litwą na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki i edukacji ekologicznej na obszarze transgranicznym

cee.elk.pl 1 miesiąc temu
05.08.2024

Program współpracy Interreg VI-A Litwa – Polska

II nabór wniosków (małe granty)

Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu Europejska kooperacja terytorialna na lata 2021-2027.

Program stanowi kontynuację współpracy rozpoczętej w ramach Programu współpracy transgranicznej EWT Litwa-Polska 2007-2013 i 2014-2020.

Kwota: 79 543,80 euro – około 342 000,00 zł

Priorytet 2. Promowanie dobrostanu fizycznego, emocjonalnego i kulturowego.

Cel szczegółowy 2.2: RSO4.6 Zwiększanie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych.

Partnerzy: LP1 - Dyrekcja Obszarów Chronionych Dzukija-Suwalnia, Fundusz Dziedzictwa Przyrodniczego, NFZ

Fundusz Dziedzictwa Przyrody

ul.A.Vivulskio 41-113, LT-03114 Wilno

Tel. +3705 2058322

Tłum. Tel. +370 687 77702

[email protected]

www.gpf.lt

Działanie 1. Utworzenie Modułu ukształtowania terenu Pojezierza Ełckiego (interaktywnego, mobilnego)

Moduł mobilny, interaktywny z ukształtowaniem terenu o wielkości 2 m x 1,5 m przedstawiająca obszar pojezierza ełckiego z zaznaczeniem najważniejszych obiektów turystycznych. Model zostanie wyposażony w atrakcyjne elementy interaktywne, gdzie za pośrednictwem oprawy dźwiękowej ukaże w interesujący sposób zjawiska przyrodnicze, budowę geologiczną pojezierza ełckiego, świat roślin i zwierząt, atrakcje turystyczne i wiele innych użytecznych informacji. Potencjalny turysta będzie mógł sam, poprzez dowolność wyboru dowiedzieć się o interesującym go obszarze, czy obiekcie. Model będzie stała w centralnym punkcie holu w budynku CEE, aby był dostępna bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających. Ponadto makieta będzie doskonałym narzędziem dydaktycznym dla dzieci I młodzieży, dla osób z niepełnosprawnościami, który umożliwi im dostęp do wiedzy o obiektach, do których nie mają dostępu. Dla mieszkańców będzie stanowił atrakcję I zwiększenie świadomości o miejscach nieznanych.

Działanie 2. Budowanie kompetencji przewodników i wykładowców działań TURYSTYCZNYCH

- przeszkolenie członków Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej działającej przy CEE od 11 lat oraz osób spoza jednostki w zakresie: turystyka piesza nizinna, turystyka rowerowa, survival i buschcraft w celu budowania ich kompetencji jako przewodników.

WSPÓLNE DZIAŁANIA

Działanie 3. Wizyty w celu wymiany doświadczeń LT-PL dla uzyskania najlepszych praktyk i innowacyjnych przykładów przyciągania gości.

Nowością w projekcie jest innowacyjne podejście do usługi przewodnickiej. Turystyka poza utartymi szlakami. tzn. Nowatorskie przedstawienie walorów przyrodniczych Ełku dla mieszkańców oraz turystów, wraz z wymianą doświadczeń, dzięki wizycie studyjnej przewodników oraz młodzieży z LT I PL.

Wymiana doświadczeń przewodnickich pozwoli na zwiększenie jakości usługi przewodnickiej, co przyczyni sie do zwiększenia potencjału obu ośrodków jako ośrodków turystycznych. Projekt ten stworzy okazję do zapoznania się z dorobkiem I doświadczeniami innego miasta położonego w bliskiej odległości, ale po drugiej stronie granicy. Co na pewno wzmocni region Programu o wartość turystyczną.

1) 2dniowa wizyta w ramach wymiany doświadczeń zespołu LT do PL na temat prowadzenia lekcji przyrody i oprowadzania dla różnych grup docelowych i wiekowych.

„Poza utartymi szlakami”

Wycieczka koleją wąskotorową (dzień 1)

Uczestnicy z Litwy i Polski zostaną zabrani na 1-dniową wycieczkę koleją wąskotorową, która jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, a jedyną na Warmii i Mazurach, czynnie funkcjonującą do dziś.

Uczestnicy spotkają się na stacji kolejowe na Wąskim Torze, po czym po krótkiej odprawie przez przewodnika, wszyscy wyruszą na przejażdżkę. Miejscem docelowym będzie miejscowość Sypitki, gdzie wraz z lokalnym przewodnikiem odbędzie się około 2 godzinny spacer po atrakcyjnych przyrodniczo miejscach. Następnie odbędzie się wspólny poczęstunek przy ognisku i powrót Koleją Wąskotorową do Ełku.

„Poza utartymi szlakami”

Wędrówka piesza po bezdrożach (dzień 2)

Wędrowanie to jedna ze wspaniałych aktywności, gdzie można przemierzać kolejne kilometry przez malowane naturą lasy, łąki, pola, lasy. Świeże powietrze, wspaniałe widoki dają euforia z wędrowania bez względu na to jak długa i ciężka jest droga.

Uczestnicy zostaną zabrani na 1-dniową wędrówkę po bezdrożach, obrzeżami miasta Ełku w celu obserwacji przyrody, zjawisk jakie zachodzą w przyrodzie. W trakcie odbędzie się poczęstunek w formie ogniska z kiełbaskami. Na zakończenie dnia wspólny spacer po ogrodzie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku z cateringiem/grillem w formie kolacji.

2) Organizacja wspólnych zajęcia przyrodniczych/warsztatów/wizyty dla dzieci LT+PL (13-17 lat) w celu zapoznania się z walorami przyrodniczymi za granicą. LT do PL.

Prowadzenie zajęć - spacer po Ziemi Ełckiej z przewodnikiem wraz z przejazdem Koleją Wąskotorową. Uczestnicy z Litwy i Polski zostaną zabrani na 1-dniową wycieczkę koleją wąskotorową, która jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, a jedyną na Warmii i Mazurach, czynnie funkcjonującą do dziś.

3. Opracowanie wspólnego szlaku turystycznego LT-PL w oparciu o konkretne gatunki chronione (mapa, opis obiektów, wydruk + do pobrania ze strony internetowej + aplikacja webmapowa).

Ponieważ budżet jest bardzo mały, przygotujemy mapę z opisami obiektów. Nie będą prowadzone żadne prace terenowe mające na celu wyznaczenie trasy w przyrodzie. Skupimy się wyłącznie na przygotowaniu map (wydrukowanych na papierze i dostępnych/do pobrania ze strony internetowej, a także dostępne z aplikacji webmap. Skupiamy się wyłącznie na obiektach przyrodniczych, które są głównymi punktami atrakcji turystycznej (bez obiektów kultury, bez obiektów historii, zostawiamy je dla przyszłych projektów).

Idź do oryginalnego materiału