
Radni Gminy Polkowice podsumowali całoroczną pracę burmistrza Wiesława Wabika. Burmistrzowi udzielono absolutorium za wykonanie budżetu w 2025 roku. Polkowiccy radni większością głosów udzielili mu również wotum zaufania. Podczas sesji gospodarz gminy podsumował działania samorządu. Jak przyznał – miniony rok był czasem stabilizacji finansów, przygotowywania strategicznych inwestycji oraz odzyskiwania środków należnych mieszkańcom.
Podczas sesji absolutoryjnej radni Gminy Polkowice pozytywnie ocenili pracę burmistrza. Wcześniej pozytywną ocenę z wykonania budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej.
– Dziękuję radnym Rady Miejskiej za pozytywną ocenę i kolejny rok dobrej współpracy na rzecz naszych mieszkańców. A był to rok przełomowy dla naszej gminy. Odzyskaliśmy zdolności rozwojowe, ustabilizowaliśmy finanse, odzyskaliśmy należne nam pieniądze z CIT i przygotowaliśmy największe przedsięwzięcia na kolejne lata – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Kończymy gminny światłowód, zakończyliśmy wymianę oświetlenia, przygotowujemy się do termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz trwa termomodernizacja szkół. Miniony rok to również uruchomienie Aquaparku oraz przygotowanie do utworzenia w Polkowicach szkoły dla dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz konieczność wypracowania niełatwych, ale potrzebnych rozwiązań. ale poprzedni rok to przede wszystkim czas tworzenia solidnych podstaw pod rozwój gminy w kolejnych latach. Osiągnięte rezultaty są efektem wspólnej pracy wielu osób – dodał.
Uchwały o udzieleniu wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu w 2025 roku Rada Miejska podjęła większością głosów.
– Muszę powiedzieć, iż jestem bardzo zadowolony z udzielonego absolutorium dla burmistrza Polkowic. I powiem też tak – kto wnikliwie patrzy w dokumenty, kto je analizuje, ten widzi, iż to był bardzo dobry rok. I mówię to z pełną odpowiedzialnością – nie dobry, tylko bardzo dobry – podsumował Piotr Cybulski, przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach. – Mam doświadczenie samorządowe, pracowałem też w gospodarce, więc wiem, jak to wygląda, jak ten pieniądz się obraca i jak trudno go dobrze wykorzystać. I tutaj widać, iż to jest robione w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Jest stabilność, są inwestycje, są konkretne działania. Dlatego absolutorium jest w pełni zasłużone i pokazuje, iż gmina jest na dobrej drodze rozwoju – dodaje przewodniczący Cybulski.
Podsumowując 2025 rok nie można pominąć walki władz Polkowic odzyskanie należnych gminie pieniędzy z podatku CIT. To 43,5mln zł. Jak przyznaje Wiesław Wabik – te pieniądze od początku powinny trafić do mieszkańców.
– To pieniądze, które teraz możemy przeznaczyć na inwestycje odpowiadające na realne potrzeby mieszkańców – mówił burmistrz.
W minionym roku władze gminy skupiły się również na uporządkowaniu finansów i odbudowie zdolności inwestycyjnej. Według burmistrza był to warunek konieczny do realizacji planów dotyczących budownictwa mieszkaniowego, modernizacji infrastruktury drogowej czy termomodernizacji budynków.
Wśród najważniejszych projektów przygotowanych w 2025 roku znalazł się program FUNDAMENT DOBREGO ŻYCIA. To największy od wielu lat plan rozwoju mieszkalnictwa w gminie. W minionym roku uruchomiono proces powstania setek mieszkań oraz blisko półtora tysiąca miejsc parkingowych. Przygotowano również, w tej chwili realizowany, Wieloletni Program Budowy Dróg. Rok 2025 przyniósł również znaczące środki zewnętrzne na poprawę efektywności energetycznej budynków. Gmina pozyskała 21,5 mln zł dofinansowania na termomodernizację szkół. Łączna wartość programu ma wynieść 26,5 mln zł. Równolegle przygotowywano wieloletni program termomodernizacji budynków wielorodzinnych. Takie inwestycje oznaczają niższe rachunki za energię, większy komfort mieszkańców i ograniczenie kosztów funkcjonowania gminy w przyszłości.
W 2025 roku władze gminy prowadziły intensywne prace w kierunku przywrócenia połączeń kolejowych. Efekty już są – miasto znalazło się w oficjalnych rządowych planach rozwoju sieci kolejowej związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. To dopiero pierwszy etap wieloletniego procesu, ale bez wpisania inwestycji do dokumentów strategicznych nie byłoby możliwości ubiegania się o jej realizację w przyszłości. Do czasu powrotu kolei nasi mieszkańcy mogą korzystać z nowych rozwiązań transportowych. W 2025 roku uruchomiona została linia autobusowa T, zapewniająca bezpłatny dojazd do stacji kolejowej w Lubinie. Rozszerzono również współpracę z sąsiednimi samorządami, dzięki czemu Polkowice mają stałe autobusowe regionalne połączenia z Głogowem. Są to działania ograniczające wykluczenie komunikacyjne i poprawiające codzienną mobilność mieszkańców.

3 dni temu

![Dni Łaszczowa 2026. Trzy dni koncertów, konkursów i wspólnej zabawy. Tak świętowali mieszkańcy [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xga-4x3-dni-laszczowa-2026-trzy-dni-koncertow-konkursow-i-wspolnej-zabawy-tak-swietowali-mieszkancy-zdje-1782479977.jpg)









